DOLAR 31,2522 % 0
EURO 33,8947 % -0.11
GRAM ALTIN 2.050,30 % -0,12
ÇEYREK A. 3.352,24 % -0,12
BITCOIN 1.918.000 1.139
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

“YURTTAŞIN EKOKIRIM YASA TEKLİFİ” HAZIR

Son Güncelleme :

24 Kasım 2023 - 11:27

“YURTTAŞIN EKOKIRIM YASA TEKLİFİ” HAZIR

81 ildeki çevre aktivistleri, yasam ve doğa savunucuları ile akademisyenler Türkiye’nin tüm illerini gezerek çevresel felaketleri ve doğa katliamlarını yerinde gözlemleyerek ‘Yurttaşın Ekokırım Yasa Teklifi’ni hazırladılar.

Bilim insanları ve çevre aktivistleri hazırladıkları “Yurttaşın Ekokırım Yasa” teklifini 28 Kasım’da  TBMM’de meclis Başkanı ve meclisteki tüm siyasi partilerin grup başkanı milletvekillerine sunacaklar. Yurttaşın Ekokırım Yasa Teklifi kapsamında Marmara kervanını ilk hareket noktası Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinden başlayarak 81 ile yayıldı.

25 BİN ISLAK İMZA TOPLANDI

Yurttaşın Ekokırım Yasa Teklifi 28 Kasım’da TBMM’ye sunulacağını söyleyen çevre aktivisti Özgür Aksun; Ekokırımın iç hukukumuzda bir suç olarak tanımlanması amacıyla hazırladığımız kanun teklifi için Türkiye’nin dört bir köşesinden 25 bin ıslak imza toplandı. “dedi.

Yurttaşın Ekokırım Yasa Teklifi hakkında yapılan açıklamada; “Yasa teklifi kampanyası “Katılın Ekokırımı Durduralım, Katılın Doğayı Onarmaya Başlayalım” çağrılarıyla yurttaştan yurttaşa bir çağrı olarak gerçekleşti. Kampanyamız“Ekosistemin bütüncüllüğüne yönelik yapılan saldırıların bir kırım halini alması, yaşamın zincir halkalarının birbirinden koparılması ve iklim krizinde varılan aşamanın gezegende yaşama olanaklarını sona erdirme sınırına dayanması” tespitinden yola çıkıyor. Bunlarla birlikte, “dört bir yanda devam eden ekolojik tahribatları engellemesi gereken çevre hukukunun işlememesi, doğayı ve yaşam alanlarını savunanları korumaması, doğayı ‘insanın çevresi’ olarak tanımlayan hukuk sisteminin de bu ekolojik tahribatları önlemekte yetersiz kalması”dayasa çalışmasını zorunlu kılıyor.  Bu nedenle, çalışma kapsamında yaşam hakkını savunmak, doğa katlinin önüne geçmek ve durdurmak için ekokırımın iç hukukumuzda bir suç olarak yer aldığı bir yasa ihtiyacından yola çıkarak bir önceki yılın Kasım ayından itibaren bir dizi bilgilendirme ve duyuru çalışmaları yapıldı. Marmara Denizi, Akbelen Ormanı, Cudi Dağı, Erzincan- İliç, Van Gölü, 6 Şubat depreminin etkilediği iller gibi ekolojik yıkımların ekokırıma dönüştüğü yerlerde “suç mahalleri” ifşa edildi, illerde kurulan stantlarla imzalar toplandı.  Yurttaşların hukukçularla birlikte hazırladığı bu yasa teklifi “ekokırım”ı gündemleştirmeyi amaçlıyor. 28 Kasım’da imza kampanyasını meclise taşıyacak olan kampanyamız kapsamında illerde imza toplama çalışmalarını yürütenler meclisteki partilerle görüşmeler yapacak, toplanan tüm imzaları meclis başkanına ve dilekçe komisyonuna iletecekler. Bu demokratik girişim, sesini duymadığımız ama her gün ölen ağaçların, balıkların, simsiyah akan nehirlerin, çocuklarımızın geleceğinin hakkını savunan, Türkiye’de ilk kez yurttaşın meclise açıkça yasa teklifi götüreceği daha önce örneği görülmemiş demokratik bir irade beyanı olacaktır.

Kasım ayının 28’inde meclise sunulacak olan yasa teklifi şöyle:

MADDE 1- 26/09/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Birinci Kısım- Birinci Bölümün “Soykırım ve İnsanlığa Karşı Suçlar” başlığı “Soykırım, İnsanlığa ve Gezegene Karşı Suçlar” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2– 5237 sayılı Kanunun 77’nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 77/A maddesi eklenmiştir.

Ekokırım Suçu

MADDE 77/A

(1) Doğal veya kültürel çevrede İnsan veya diğer canlıların hayatını tehlikeye atmak, doğal veya kültürel varlıklar üzerinde ağır tahribata yol açabilecek davranışlarda bulunmak yahut hukuka aykırı diğer bir fiili işlemek suretiyle bütün bir ekosistemde kısa vadede telafisi mümkün olmayacak zarara yol açma tehlikesi doğuran kişiye müebbet hapis cezası verilir, ayrıca suçun işlenmesinden elde edilen maddi menfaatler ile bunların değerlendirilmesi veya dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan ekonomik kazancın on katı kadar adli para cezasına hükmedilir.

(2) Birinci fıkradaki suçun taksirle işlenmesi halinde ise on beş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur, ayrıca suçun işlenmesinden elde edilen maddi menfaatler ile bunların değerlendirilmesi veya dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan ekonomik kazancın beş katı kadar adli para cezasına hükmedilir.

(3) Ekokırım suçunun işlenmesi sonucu bütün bir ekosistemde kısa vadede telafisi mümkün olmayacak zarar meydana gelmişse, fail hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına; suçun taksirle işlenmesi halinde yirmi yıl hapis cezasına hükmolunur, ayrıca suçun işlenmesinden elde edilen maddi menfaatler ile bunların değerlendirilmesi veya dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan ekonomik kazancın yirmi katı kadar adli para cezasına hükmedilir.

(4) Bu suçlardan dolayı tüzel kişiler hakkında da güvenlik tedbirine hükmolunur.

(5) Bu suçlardan dolayı zamanaşımı işlemez.” denildi.

” Haber Merkezi

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.