WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Acele kamulaştırmaya sert tepki:

Acele kamulaştırmaya sert tepki:
Bu haber 02 Mart 2017 - 15:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Termik santrale müsaade etmeyeceğiz

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Çerkezköy’de yapılması planlanan termik santral ile ilgili alınan acele kamulaştırma kararına tepki gösterdi.

Tekirdağ İli Çerkezköy İlçesi sınırları içerisinde kömüre dayalı termik santralin inşası amacıyla bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararı 23.01.2017 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlanmıştı.

Konu hakkında açıklama yapan Kadir Albayrak, 27.10.2016 tarihinde, Marmara Bölgesi’ndeki verimli toprakların önemli bir kısmını oluşturan ve yer altı suyu kaynakları bakımından oldukça zengin olan Tekirdağ İlimizin Çerkezköy İlçesi sınırları içerisinde termik santral yapılması kararının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığını hatırlatarak,  halk sağlığına zarar verecek ve çevreyi ciddi oranda kirletecek olan termik santrala karşı itirazda bulunduklarını söyledi.

“Bugün, 23.01.2017 tarihinde Resmi Gazete’de alınan acele kamulaştırma kararı ile ilgili olarak büyük bir endişe ve üzüntü içerisindeyiz” diyen Albayrak, Çerkezköy ve Silivri ilçelerimizde yapılması planlanan termik santralin kapladığı alanın 10 bin metrekarenin üzerinde olması bu endişemizi bir kat daha artırmaktadır. Daha önce yapılan planlarda “çevre kirleticiliği yüksek olan ve çevresel tahribe neden olan tesis” olarak kabul edilen ve yapımı yasak olan kömüre dayalı termik santrallerin yapılma kararının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir” açıklamasını yaptı.

‘MÜSAADE EDEMEYİZ’

Dünyanın giderek terk ettiği, kömürlü termik santrallerin ülkemizde yeniden gündeme getirilmesinin büyük bir hata olduğuna vurgu yapan Albayrak, “Santrallerin bacalarından çıkan kömür tozları ve baca gazları insan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit etmektedir. Dünyanın giderek kuraklıkla karşı karşıya kaldığı bu günlerde, yer altı kaynakları bakımından cevher niteliği taşıyan bölgemizin yapılması planlanan kömüre dayalı termik santral ile yok edilmesine müsaade edemeyiz” diye konuştu.

‘TELAFİSİ YOK’

Albayrak şöyle devam etti;  “Kömüre dayalı çalışan termik santraller bulunduğu alanları her anlamda katleden tesisler olmakla birlikte, bölgeye, doğaya ve yeraltı sularına da telafisi mümkün olmayan zararlar verecektir. Tarımsal verim kaybı, bitki türlerinin yok olması, iklim değişikliği, sera gaz oluşumu, yüzlerce kilometreye yayılabilen asit yağmurları bölge için kaçınılmaz bir son olacaktır. Geleceğimizi, toprağımızı, nefesimizi en önemlisi de çocuklarımızın hayatını olumsuz yönde etkileyecek olan termik santralin yapılması doğru bir uygulama olarak görmemekteyiz. Doğasıyla, toprağıyla ve suyuyla kusursuz olan Çerkezköy’ümüzün,Tekirdağ’ımızın, Trakya’mızın yok olmasına göz yummayacağız. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşımızı, ilimizi,  bölgemizi ve ülkemizin geleceğini etkileyecek olan kararın tekrar gözden geçirilmesini istiyor, geri dönüşü olmayacak sonuçların yaşanmadan önüne geçilmesini temenni ediyoruz.” Habertrak/Alev Zinni

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER