DOLAR 16,8853 % -2.7
EURO 17,8334 % -2.47
GRAM ALTIN 992,10 % -2,33
ÇEYREK A. 1.622,09 % -2,33
BITCOIN 21.313,80 0.72
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Adolesandaki Beslenme Alışkanlıkları

Son Güncelleme :

01 Temmuz 2020 - 14:52

Adolesandaki Beslenme Alışkanlıkları

Adolesan dönemi gençlerde fiziksel, bilişsel ve duygusal durumun hızlı ve dramatik bir şekilde değişim periyodundan ibarettir. Puberte döneminde; erişkin boyunun %15’i, erişkin ağırlığının %50’si, erişkinin tüm vücut mineral içeriğinin ise %40’ı sağlanır. Bu dönemde meydana gelen hızlı değişikliklerden ötürü gençler dış görünüşleriyle daha fazla ilgilenmeye başlarlar ve çevrenin de etkisiyle diyet alışkanlıklarında değişiklikler yapabilirler. Bu hızlı büyüme döneminde optimal kemik mineral dansitesinin sağlanması, hedeflenen boya ulaşma ve kızlarda normal menstrual siklusun başlaması ve devamı açısından beslenme kritik bir öneme sahiptir.

Beslenme çocukluk ve ergenlik döneminde yeterli ve dengeli olmazsa, ileri dönemlerde önemli kronik hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Yetersiz veya kötü beslenme alışkanlıkları sonucunda ileriki yıllarda osteoporoz, şişmanlık, hiperlipidemi, cinsel gelişimde gecikme, kalp-damar hastalıkları ve kanser önemli sorun olarak karşımıza çıkar.

Adolesanlar, yaşıtlarıyla daha fazla vakit geçirmek için zamanla; ev dışında yemek, öğün atlamak, öğünler arasında atıştırmalar ile açlığı bastırmak gibi alışkanlıklar edinirler.

Enerji içecekleri gazlı içecek endüstrisinin son keşfidir ve kullanımı adolesanlarda giderek artmaktadır. Bu içecekler şeker yanında koladan çok daha yüksek oranda kafein ve diğer uyarıcıları içeriyor. Enerji içecekleri ve kafeinli içecekler başlangıçta reaksiyon hızını ve enerjiyi gerçekten de artırıyor. Enerji içecekleri kullanan kişilerde şiddet eğiliminin arttığı gösterilmiş. Fakat zaman geçtikçe enerji içeceklerinin enerji arttırıcı etkisi ortadan kalkıyor, sürrenal bezleri zorladığı için enerji kaybına da yol açabiliyor. Bu kişilerde sinirlilik ve şiddet eğilimi ortaya çıkabiliyor. Hatta böbrek üstü bezlerini zorladığı için enerji kaybına da yol açabiliyor.

Bazı adolesanların çalışma gereğinin olması ve sabah çok erken saatlerde başlayıp gün boyu süren eğitimleri, vejetaryen diyet uygulamaları ve beslenme alışkanlıklarını sıkça değiştirmelerinden ötürü çoğunlukla beslenme yetersizlikleri ve obezite gibi sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Tüm bu faktörlerin yanında adolesan dönemin getirdiği duygusallık ve hassasiyet, dış görünüş ile ilgili kaygılar, çevresel faktörler, kötü aile ortamı anoreksiya ve bulimia gibi yeme bozukluklarına neden olmaktadır.

Adolesan dönemi fiziksel, bilişsel ve duygusal durumun hızlı ve dramatik bir şekilde değiştiği gelişme ve olgunlaşma periyodudur. Bu gelişmenin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için beslenme oldukça önemlidir. Beslenmenin adolesan döneminde sağlıklı ve dengeli olması ileride ortaya çıkabilecek obezite, yeme bozuklukları, kalp hastalıkları, kanser gibi birçok hastalığın oluşmasını engelleyecektir.