DOLAR 16,8853 % -2.7
EURO 17,8334 % -2.47
GRAM ALTIN 992,10 % -2,33
ÇEYREK A. 1.622,09 % -2,33
BITCOIN 21.278,40 0.55
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 20°
Google News

Adolesanın Fiziksel, Cinsel Gelişimi

Son Güncelleme :

25 Haziran 2020 - 10:40

Adolesanın Fiziksel, Cinsel Gelişimi

Adolesan, çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. İnsan hayatında bedenen en son şekillendiği ve hayatında yaşamını daha kaliteli yapmak için edinebileceği kazanımların en yüksek olduğu bir dönemdir. Adolesan asla çocukluğun büyük, yetişkinliğin küçük bir dönemi değildir. Adolesanın aklından geçen sorulara ve sorunlara uzak kalmak, çevresi ile olabilecek uyum problemlerini kaçınılmaz kılar. Adolesanın dünyasında üç kapalı kutu vardır. Bunlardan ilki fiziksel gelişimidir. İnsan hayatında en fazla bu dönemde ayna karşısında zaman geçirir. Kendini kimi gün süper, kimi gün ise iğrenç hisseder. Kilo ve boy onun için en önemli öncelikli konulardır. Her gün vücudunu takip eder, eğer arkadaşlarından farklılık hissederse bunu kuruntu haline getirir. Bu dönemde diyetler başlar, ancak “fast food” alışkanlıkları, cips ve karbonatlı içecekler hayatının ayrılmaz bir parçası olur. Spora başlar, hobilerini geliştirmek için inanılmaz bir uğraş verir, kimi gün yüzündeki akneleri en büyük problemidir. Vücudunda kıllanma kimi zaman utanmasına neden olur.

İkinci dönem ise cinselliktir. O güne kadar tabu olan bir gelişim ile tek başına mücadele etmeye başlar. Vücudunun en hızlı gelişen bu kısmına karşı duyarsız olması beklenemez. İlk önce bu gelişmeyi yadsımaya çalışır sonra bunu ortaya koymaya başlar bundan da zevk alır çünkü bu durum akranlarına göre kendini daha farklı hissetmesine yol açar. Kızsa adet görmeler ve bununla ilgili sorunlarla karşılaşır. Erkekse cinsel organının büyüklüğü ve gelişimi aklını en fazla kurcalayan konudur. Bu yaşa kadar cinsel kimlik gelişmiştir ama bu yaşta artık cinsel kimliği ile farklı olarak yaklaşılan bir bireydir o ve artık bir kadın veya bir erkek muamalesi görmektedir. Bu durum bütünü ile kendisi açısından başedilmesi çok zor olan bir strestir. Kimseye açıklayamadığı, kendinin cevabını çok zor bulabildiği, kimi zaman hiçi en büyük sorun, kimi zaman çok önemli bir konuyu boş verdiği bir dönemdir.

Üçüncü dönem ise psikolojik gelişim dönemdir. Diğer iki gelişimle aynı anda gerçekleşmez onları takip eder, boşuna koskoca adam olmuş ama hala çocuk gibi davranıyor demezler insana. Diğer iki gelişim 15 yaşlarda tamamlanır ve 15 yaşını tamamlayan bireye GENÇ denir ama psikolojik gelişim her bireye göre çok farklılık gösterebilir. Hayatının sonuna kadar adolesan olarak yaşayanlara rastlayabilirsiniz. Bu dönemde gencin gelişimi sırasında bir psikolojik travma ile karşılaşıp karşılaşmaması, aile dinamiği, arkadaş ve kardeşleri ile uyumu, ailesi ile diyaloğu, sorumluluk alabilme kapasitesi, dürtü kontrolünün gelişimi ile riskli davranışlardan uzak kalabilme becerisi, kendine ve başkalarına zararlı bir davranış sergileyip sergilememesi, okul başarısı ve kendi başına sorunlarını çözebilme yeteneği hep göz önünde bulundurulması gereken konulardır. Bizlerin gençlerin rol modeli olduğumuzu unutmadan onlara yaklaşmamız gerekmektedir. Onlar artık tek başlarına konuşulup, olaylar hakkında yorumlarının dinlenebilecek, özellerinin olduğu ve kontrollü yaşam becerilerini gösterebilmelerinin sınandığı bir dönemdedirler artık.

Adolesanlarda hızlı fiziksel değişikliği kilo ve boy değişiklikleri ile değerlendirebiliriz. Bir kızın adolesan pubertede 18-23 cm boyu uzarken, bir erkek adolesanın boyu 25-30 cm uzar. Bu uzama pubertenin sürdüğü iki üç yılda kazanılır. Erişkin boy uzunluğunun %20-25’i bu dönemde kazanılır. Adolesansda 11-16 yaşları arasında herhangi bir yaş diliminde görülebilen ve genellikle 2-3 yıl süren bu büyüme hızlanmasına büyüme atağı denilir. Bu dönemde yeterli seks steroidlerinin salgılanmaya başlaması büyüme hormonu sekresyonunu arttırır. Büyüme hormonu ve seks steroidleri büyüme atağının gelişmesinde birlikte etki ederler. Büyüme atağı sırasında boy artış hızı maksimuma ulaşır ve buna boy uzama hızı doruğu denilir. Kızlarda erkeklerden iki yıl önce gözlenir.

Erişkin erkekler ile kadınlar arasında ortalama 12- 13 cm’lik boy farkı vardır. Bunun nedenleri; erkek adolesanların cinsel gelişmesinin kızlardan geç başlaması, büyüme hızı doruğuna erkeklerde geç ulaşılması ve büyüme atağı sürecindeki boy artımının erkeklerde daha fazla oluşudur.