WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Afet acil durum yönetim merkezi kurulacak

Afet acil durum yönetim merkezi kurulacak
Bu haber 25 Kasım 2020 - 15:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Keşan Belediyesi’nin Kasım Ayı Meclis Toplantısının 2. Oturumu gerçekleştirildi. Toplantı, Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapıldı.

Toplantıda AK Parti’li üyeler; Nehir Gergin, Mithat Bulut, Barbaros Tokgöz, CHP’li Üye Volkan Erkan ile İYİ Parti’li Zafer Topçu mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

2021 YILI PERFORMANS PROGRAMI KABUL EDİLDİ

Toplantıda, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ali Altındal da hazır bulundu. Toplantıyı açan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, alınacak kararların bölge için hayırlı olması temennisinde bulundu. Toplantıda ilk olarak 1. Oturumda Meclis üyelerine dağıtılan performans programı ele alındı.

Meclis oy birliği ile Keşan Belediyesi’nin 2021 Yılı Performans Programı’nı kabul etti.

Toplantıda daha sonra 1. Oturumda Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen 2021 Yılı bütçesi görüşüldü. Bütçe hakkında Mali Hizmetler Müdürü Levent Keçimen Meclis’e bilgi verdi.

Keçimen, 2021 yılı Gelir Bütçesinin toplamının 169.900.000, gider bütçesinin de 222.900.000 TL olarak tespit edildiğini ifade etti. 2021 Yılı bütçesi oybirliği ile kabul edildi.

Keşan Belediyesi tarafından 2021 yılında uygulanacak vergi harç ve ücret tarifelerinin görüşülerek karara bağlanması maddesi ise oybirliği ile Aralık Ayı Meclis Toplantısı’na bırakıldı. Meclis, Türk Dünyası Belediyeler Birliğine üye olunması maddesini oybirliği ile kabul etti. Meclis, Keşan (Edirne) Doğu Bölgesi 4.Etap İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planlarının 3194 Sayılı İmar Kanununun 18.madde uygulaması esnasında DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) oranının yasal sınır olan %45’i aştığının görülmesi sebebiyle söz konusu 4. etap planda ilave konut alanının açılmasına ilişkin plan değişikliğini, vatandaş ve Keşan lehine olumlu şekilde düzenleyerek oybirliği ile kabul etti.

Toplantıda, İspat Cami Mahallesi Trafik Sokak No:9 adresinde bulunan 607 ada 41 parselde bulunan yerin içkili yerler bölgesine alınması maddesi İçkili Yerler Komisyonu’nun olumsuz raporu doğrultusunda oybirliği ile reddedildi.

“DEPREM VE KURTARMA BİLİNCİNİ OLUŞTURMALIYIZ”

Altındal, AFAD’ın ayni ve nakdi yardım toplamaktan afet anında gereken tüm aşamalardan sorumlu olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında şunlara yer verdi: “Afet, tek kamu kurumunun baş edebileceği bir iş değildir. Ortak işbirliği gerekli. Barınma, çadır, yemek, kepçe gibi organize hareket edilmesi gereken durumlar var. 72 saat yerel kaynaklarla afeti göğüslememiz gerekiyor. Keşan için önemli bir karar aldık. Keşan’ın Edirne’ye uzaklığı, nüfus yoğunluğu ve konumunu ele alarak normalde il merkezlerinde kurulan Keşan’da Afet Acil Durum Yönetim Merkezi kurma kararı aldık. Bununla ilgili Edirne Valiliğimizden de onay aldık. Bu merkez 24 saat esasına göre çalışacak. STK’lar, gönüllüler ile işbirliği ile çalışacağız. 3 yıllık bir plan dahilinde çalışma yürüteceğiz. 100 kişilik bir ekip kurulması planlanıyor 3 yıl içinde. Afet, deprem ve kurtarma bilincini oluşturmalıyız. Afet anında, depremde; kalabalıklardan çok teknik ve bilgili personele ihtiyaç var. Fay hattına çok yakınız. İzmir depreminde ve son afetlerde olumsuz bir çok durum ile karşılaştık. Binaların alt katlarını iş yerine dönüştürmek için ne olur kolonları kesmeyin, üst katlardakiler ne olur kesilmesine müsaade etmeyin. Meclis’e davetiniz için çok teşekkürler, her zaman işbirliği içinde çalışacağız.”

Toplantıyı kapatan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti ve alınan kararların Keşan ve bölge halkı için hayırlı olması temennisinde bulundu. Haber Merkezi

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER