WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Aralık ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi

Aralık ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi
Bu haber 04 Aralık 2021 - 21:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Keşan Belediye Meclisi’nin Aralık Ayı Olağan Toplantısı, 2Aralık2021 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda düzenlenen, saat 15.00’te başlan toplantı, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapıldı.

Pandemi tedbirleri kapsamında yapılan toplantında ilk olarak gündeme; Gülsüm Süren, Ayten Süren Batu, Gülseli Yıldız ve Sedat Yıldız’ın Şehit Eren Bülbül Parkı’na Şaban Süren isminin verilmesi talebi, görevi başında vefat eden zabıta memuru merhum Hasan Direk’in isminin cadde, sokak veya bir parka verilmesi, Meclis Üyesi ve Plan Bütçe Komisyonu Olcay Soran tarafından verilen, Erikli Sahili su hattı ve bağlantı bedellerinin görüşülmesi ile ilgili olağanüstü meclis toplantısı yapılması önergesi ve Meclis Üyesi Aladdin Öztürk tarafından verilen soru önergesi  gündeme ilave edildi.

Meclis daha sonra gündem maddelerini görüştü.

Toplantıda ilk olarak Belediye tarafından 2022 yılında uygulanacak vergi, harç ve ücret tarifeleri görüşüldü.  Madde hakkında Mali Hizmetler Müdürü Levent Keçimen, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 15-30 dakika arası parkomat ücretinin 1,5 TL olarak belirlediğini söyledi.

Madde ile ilgili konuşan Helvacıoğlu, “Parkomat uygulamamızda 0-15 dakika arası ücretsiz. 15-30 dakikası arasında vergiler dahil 1,5 TL. Şu anda parkamotta 25 kişiye istihdam sağlıyoruz. Asgari ücret belli olmadan parkomat fiyatını belirlememiz doğru olmamış. Gelibolu’da 7 TL, Malkara 15-30 dakika 4 TL. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından daha net bir fiyat ortaya koymak adına Ocak-Şubat ayında bu konuyu yeniden gündeme getirmeliyiz. Kar etmeyelim ancak zarar da etmeyelim. 15-30 dakika arası 8 bin 651 araç parklama yapmış. Yaklaşık 15 bin araç ise 0-15 dakika arasında park etmiş. İlgili komisyonumuz iyi bir inceleme yapmasının ardından konuyu önümüzdeki Ocak-Şubat ayında yine gündeme getirmemiz lazım.” dedi.

“200 KİŞİLİK HUZUREVİ YAPMAK ADINA BELEDİYEMİZE GELDİLER”

Daha sonra yapılan oylamada Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu oy birliği ile kabul edildi.

Meclis daha sonra “Mülkiyeti Keşan Belediyesine ait Aşağı Zaferiye Mahallesi 1596 ada, 1 parseldeki arsaya bir yatırımcı tarafından Huzur Evi ve Demans hastaları için iki üniteli sağlık kompleksi yapılması talep edilmiştir. Her gecen gün eksikliğin hissedildiği, en az 200 hasta kapasiteli huzurevi ve Demans hastaları için iki üniteli olarak yapılması planlanan sağlık tesisinin Keşan’a kazandırılması için güncel değeri mukabilinde satın alma talebini görüştü.

Madde ile ilgili olarak İmar ve Şehircilik Müdürü Ali Ünal’ın bilgilendirmesinin ardından söz alanMustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “İnsana yatırım yapan anlayışımızla Keşan’a hizmet etmeye devam ediyoruz. İnsanımızın ihtiyaçlarına cevap veren projeler üretiyoruz. Keşan’da bilindiği üzere huzurevi yok. Bir yatırımcı ‘Keşan’a huzurevi yapalım mı?’ dedi. Keşan’ımıza 200 kişilik huzurevi yapmak adına belediyemize geldiler. Bugün Keşan’da ikamet eden vatandaşlarımıza ‘Keşan’ımızda huzurevi eksiği var mı?’ diye sorsak cevap net ‘Evet’ olarak çıkar. Tüm bölgeye hizmet verecek bir proje. Söz konusu alanı değerinde ihale ile almak istiyor. Arsamızın güncel bedeli ne kadar ise belirleyelim ve konuyu bir dahaki meclise havale edelim. Söz konusu alan konut bölgesinde. Huzur evi olarak tadilatını gerçekleştireceğiz. Böylece ihaleye huzurevi yapacaklar girebilecek. Ayrıca Keşan’dan 100 kişiye de istihdam sağlanmış olacak. Ayrıca buradan gelecek olan değer ile ilçemize yatırım yapalım. Şer koyun, deyin ki; ‘Eski itfaiyenin orasını yapacağız, eski belediyenin orasını yapacağız’ Bu meclis tarih yazsın, 100 kişi de istihdam edilsin.”

Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından grup sözcüleri görüş bildirdi ve madde oy çokluğu ile red edildi.

“KURUŞUNA KADAR YATIRIMA AKITACAĞIZ”

Toplantıda daha sonra “İlçemizde ihtiyaç duyulan Kapalı Pazaryerinin ihtiyacının giderilmesinin finansmanında kullanılması amacıyla Mülkiyeti Keşan Belediyesi adına kayıtlı YukarıZaferiye Mahallesi 1310 ada, 3 ve 4 numaralı parsellerin satışı için Encümene yetki verilmesi hususunun görüşülmesi” maddesine geçildi.

Konuyla ilgili olarak İmar ve Şehircilik Müdürü Ali Ünal’ın bilgilendirmesinin ardından Mustafa Helvacıoğlu söz aldı. Helvacıoğlu, “21 dönüm arsamız var. Geçmişte satılan 94 arasının başına gelenler gelmesin diye bir şey satarken borç ödemeyelim, bir proje yapalım istiyoruz. Pazaryerlerimizin kapanması maliyetlerin artması nedeniyle kredi ile mümkün değil. Erikli Sahili’ne içme suyu getirme projemizde meclis tarafından 5 yıllık vade verilmesi gerçeği var. Ama ben yine de yılmadan çalışacağım, her mecliste bir proje sunacağım. 21 dönümlük arsadan gelecek olan gelir ile pazaryerlerimizin yapılması noktasında projelerimiz hazır. Borç ödemeyeceğiz. Kuruşuna kadar yatırıma akıtacağız. Keşan’ı geliştirmek için bunu yapmaya söz veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Madde hakkında grup sözcülerinin görüş bildirmesinin ardından yapılan oylamada, madde oy çokluğu ile red edildi.

Dilek ve temennilerde söz alan söz alan Volkan Erkan engelliler ile ilgili temennileri iletti. Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da Keşan Belediyesi’nin Trakya’da engelli vatandaşlara yönelik üzerine düşen görevi en iyi yerine getiren belediyelerin başında geldiğini söyledi. Haber Merkezi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER