WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika
Feyza Sevim

ASIL DEĞİŞEN BİZLER MİYİZ

ASIL DEĞİŞEN BİZLER MİYİZ
Bu haber 08 Ocak 2022 - 11:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şehir mi insanı, insan mı yaşadığı şehri değiştirir? Bu sorunun cevabı için yaşananlara bakmak gerekiyor. Şehirler medeniyetlerin sembolü haline gelen değerler bütünüdür diyebiliriz. Meseleye bizim medeniyetimiz üzerinden devam edecek olursak, bizde pek çok şehir cami merkezli ve etrafında mezarların olduğu bir anlayışına hakim. Zira insanoğluna hayatın sonlu olduğunu, yaşadığı süre içerisinde bunun hesabının unutulmaması gerektiği hatırlatılır her daim.

Şehirler insana hükmetmez, yön vermez ve işin kadar şehirde bulun şuuru canlı tutulurdu. Binalar, çarşı pazar ihtiyaca göre planlanırdı. Günümüzde artık bunlarda bahsetmek çok zor. Modern dönemlerle birlikte ne oldu, asıl değişen kim oldu? Tabii ki değişim önemli, gelişen dünyaya ayak uydurmak, çağın gerektirdiği kazanımlara sahip olmak bunlar kıymetli. Fakat “tek tip yaşam” bu gerekli mi?

Hepimiz artık çok iyi biliyoruz ki modern dönem hep tüketim üzerine kurulu. Bize sunulan sistem de liste de hayli kabarık. Listenin en dikkat çekici başlıkları; AVM’lere insanları nasıl toplayıp da mutlu olmaları için bolca tüketmeleri gerektiği, bunun için ‘şöyle giyinmelisin’, sağlıklı yaşamak için şunları yemelisin, kendine zaman ayırmalı tatile çıkmalı ve tatilde de şuralara şuralara gitmelisin, hayatında mutlaka şu şehirleri görmeli, şu filmleri seyretmeli, şu kitapları okumalısın vb.

Herkes tek tip olmalı ve benzer şeyler mutlaka herkes tarafından yapılmalı. Aksine nasıl ayak uydurabilirsin ki?

Sağlıklı bir toplum yaşadığı muhitini de kendi değerleri istikametinde dizayn eder. Fakat artık bize sunulan değerler biraz farklılaştı. Sisteme dahil olmak istemeyenler, daha doğrusu “tek tip” yaşamak istemeyen herkes için durum biraz ürkütücü oldu. İçinde bulunduğumuz zaman dilimleri bize şu hakikati çok net gösteriyor. “İnandığınız gibi yaşamazsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız!..” Yani değerlerin hükmetmediği şehirler insana hükmetmeye devam ediyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER