WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“BELEDİYELERE ÇİFTE STANDART”

“BELEDİYELERE ÇİFTE STANDART”
Bu haber 08 Ocak 2022 - 12:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“TÜM KAYNAKLAR AKPLİ BELEDİYELERE AKTARILIYOR”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türkiye Belediyeler Birliği’nin üye belediyeler arasında siyasi görüşe dayalı çifte standart politikası uyguladığını söyledi.

Birliğin kaynaklarının AK Partili belediyelere aktarıldığını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Türkiye Belediyeler Birliği’nin bütçesinin yarısını sağlayan CHP’li belediyelere ve ayrıca başkanları diğer muhalefet partilerinden seçilen belediyelere hiçbir suretle destek verilmezken, kaynakların neredeyse tamamı AKP’li belediyeler aktarılmaktadır. “diye konuştu.

“BİRLİK PARTİZANCA VE KEYFİ BİR TUTUM İÇERİSİNDE YÖNETİLMEKTE”

Türkiye Belediyeler Birliği’ni belediyeler arası ayrım yapmakla suçlayan Başkan Albayrak; “Ulusal ve uluslararası düzeyde belediyeleri temsil etme yetkisine sahip ve bütün belediyelerin doğal üyesi olduğu tek mahalli idare birliği olan Türkiye Belediyeler Birliği, üye belediyeler arasında siyasi görüşe dayalı çifte standart politikası uygulamaktadır. 1945 yılında belediyecilik alanında faaliyet göstermek üzere kamu yararına bir dernek olarak kurulan Türkiye Belediyeler Birliği, 57 yıl dernek statüsünde faaliyet gösterdikten sonra Bakanlar Kurulunun 21 Ağustos 2002 tarihinde aldığı karar ile mahalli idare birliği statüsüne kavuşmuştur. Tüm belediyelerin büyüklükleri ölçüsünde ödenek sağlayarak katkıda bulunduğu Türkiye Belediyeler Birliği, faaliyetlerini eşit, adil ve hakkaniyetli bir şekilde sürdürmesi gerekirken iktidar partisine mensup birlik başkanı ve yönetim kurulu tarafından partizanca ve keyfi bir tutum içerisinde yönetilmektedir. Birliğin bütçesinin yarısını sağlayan CHP’li belediyelere ve ayrıca başkanları diğer muhalefet partilerinden seçilen belediyelere hiçbir suretle destek verilmezken, kaynakların neredeyse tamamı AKP’li belediyeler aktarılmaktadır. Bu durum anayasamızın ruhuna, hukuk devleti ilkesine ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin kuruluş ve varoluş amacına aykırıdır.” şeklinde konuştu.

“BİRLİKTEN HİÇ DESTEK ALAMAYAN CHP’Lİ BELEDİYELER ÇOĞUNLUKTA”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin ödediği üyelik aidatından daha az bir bedelde destek aldığını ifade eden Başkan Albayrak; “Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizden, 2014 yılından bu yana Türkiye Belediyeler Birliği üyelik aidat bedeli olarak mahsup edilen para 8.927.748,50 TL olup, Türkiye Belediyeler Birliğince Tekirdağ Büyükşehir Belediyemize verilen tek destek 2021 yılında 881.117,33 TL bedelli su tankeri ve distribütörü hibe edilmesidir. Büyükşehir Belediyemizce ödenen üyelik aidatının yüzde 10’undan daha düşük bir rakama tekabül eden bu destek ancak ısrarlı talebimiz sonucunda alınabilmiştir. Bununla beraber Türkiye Belediyeler Birliği’nden hiç destek alamayan CHP’li belediyeler çoğunluktadır. Birlik üyelik aidatı adı altında Türkiye’deki tüm beledilerin ödeneklerinden ne kadar kesinti yapıldığı, tüm belediyelere eşit, adil ve hakkaniyetli bir şekilde hizmet vermesi gereken Türkiye Belediyeler Birliği’nin hangi belediyelere ne kadar kaynak aktardığı parti bazında tespit edilmeli ve şeffaflık ilkesi gereği açıklanmalıdır. Türkiye Belediyeler Birliği’nin taraflı yönetim anlayışını üzüntüyle karşılıyor ve birlik yönetimi adaletsiz uygulamalarına son vermediği müddetçe düzenleyecekleri toplantı, etkinlik ve organizasyonlara Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak katılmayacağımızı kamuoyuna saygı ile ilan ediyorum.”diye konuştu. Haber Merkezi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER