WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

BESİ HAYVANCILIĞI CAN ÇEKİŞİYOR

BESİ HAYVANCILIĞI CAN ÇEKİŞİYOR
Bu haber 10 Haziran 2021 - 16:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Süleymanpaşa Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, kesim fiyatının 44 TL/Kg çıkmasıyla birlikte kasaplarda kıymanın 60 TL’den 75 TL’ye çıkarak aradaki farkın açıldığını söyledi.

Girdi fiyatlarında, özellikle yemdeki artış nedeniyle besi hayvancılığında büyük sorunlar yaşandığını söyleyen Baykut; “Kesime yüzde 10 zam yapıldı. 44 TL/Kg kesim yapılıyor. Ama markette kıyma 60 TL’den 75 TL’ye çıktı. Üretici kazanmıyor. Yem fiyatları rekor kırıyor. Kesim en az 50 TL’den olmalı. Besici artık hayvan yetiştiremez durumda.” diye konuştu.

“KESİMİN EN AZ 50 TL OLMASI LAZIM”

Süleymanpaşa Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, üreticinin zor durumda olduğunu ifade ederek, “Ete yüzde 10 zam geldi. 44 lira oldu. Ama kıyma 60 liradan çıktı 75 liraya. Kıymaya kasapta, markette direk zam yapıldı. Kesimin en az 50 TL olması lazım. Zaten girdi maliyetleri aldı başını gidiyor. Besicimiz can çekişiyor. Yem fiyatları rekor kırıyor. Bu insanlar nasıl hayvan besleyecekte gelir sağlayacak. Et ve süt üreticisi gerçekten mağdur. Et konusunda sütte olduğu gibi mağduriyet söz konusu. 44 TL’den kesim yapılıyor. Ama kıyma markette 75 TL. Kurbana doğru belki bir yükseliş olur diye tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER