WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika
Feyza Sevim

BİR “GEÇİM” MESELESİ

BİR “GEÇİM” MESELESİ
Bu haber 20 Kasım 2021 - 12:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son yıllarda ülkemizde yaşananlar adeta “ağır çekimde bir trafik kazası”. Öyle ki artık bu tren yoksulluk tüneline girmiş durumda. Bu duruma ekonomik kriz demek hafif kalır. Kriz, atlatma ümidi var olan durumlarda kullanılır. Aramızda yaşananları kısa sürede atlatma ümidi olan var ise; oldukça masum bir yaklaşım içerisinde.

Asgari ücretle geçinmek konusuna değinmek bile istemiyor insan. Ne matematik, ne mantık bu soruya cevap veremiyor. Kira, temel ihtiyaçlar, faturalar derken elde kalan sıfır. Yeni bir güne yeni zamlarla uyandığımız güzel ülkemizde; emekçiler gün doğmadan fabrikaların yolunu tutup zifiri karanlıkta eve dönüyor.

Fazla mesaiye kalanlar, ek iş yapanlar, dişinden tırnağından arttırsalar da yine de geçinemiyor. Çalışmak dışında ki  hayatın ne olduğunu bilmeyen emekçiler kirayı faturaları ödüyor, elde avuçta kalan parayla bir ayı planlıyor. İhtiyaca göre değil, bütçeye göre çarşı pazar yapıyor. Temel ihtiyaçlarını karşılayabilen günü kurtarmış sayıp kendini şanslı görüyor. Aç kalmamak için yaşar olduk.

Yapılan bir araştırma sonucu; gençlerin yüzde 61’i daha iyi bir yaşam için Türkiye’den gitmek istiyor. Döviz kuru ve enflasyonda yaşanan artışın, gelir artışından daha yüksek olması nedeniyle halkın satın alma gücündeki düşüş de hızla devam ediyor. Milyonların “geçinemiyoruz” çığlığını duyan yok. Ağır ekonomik sorunlar uzun süredir halkın öncelikli gündemi olmayı sürdürmesine rağmen her şeyin ‘kontrol altında’ olduğu ve yaşanan onca olumsuzluğa rağmen hâlâ ekonomide başarılı adımlar atıldığını iddia etmek, aklı başında olan hiç kimseye inandırıcı gelmiyor. Türk halkının kaybettiği refah, dünya ile arasında açılan mesafe kapanacak gibi değil. Türkiye hiç hak etmediği kadar kötü bir yönetimin sonuçlarının altında ezilmiş durumda. Otoriterliğin, kural tanımazlığın, dünya ile uyumsuzluğun bedelini maalesef ülkece ödüyoruz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER