WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“BU ACI HİÇ DİNMEYECEK”

“BU ACI HİÇ DİNMEYECEK”
Bu haber 12 Ekim 2020 - 13:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ Tabip Odası’nda Ankara Tren Garı katliamında yaşamını yitirenler için anma programı ve basın açıklaması yapıldı.

DİSK- KESK- TMMOB- TTB Tekirdağ Şubeler Platformu ortak basın açıklamasını yapan Türk Tabipler Birliği Tekirdağ Şube Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol “103 insanımızı yitirdiğimiz, yüzlerce insanımızın fiziksel, yüz binlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim katliamı, emek, barış ve demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir. ”diye konuştu.

“BARIŞ İSTEYENLERE DÜŞMANCA SALDIRDILAR”

Saygı duruşunda bulunulması ile başlayan anma programında Türk Tabipler Birliği, KESK, DİSK ve TMMOB tarafından ortak bir basın açıklamasında bulunuldu.

NKÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Tabipler Birliği Tekirdağ Şube Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol, Tekirdağ Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okuyarak “10 Ekim Katliamı’nın üzerinden beş yıl geçti ‘Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi’ diyenlere düşmanca saldırdılar. Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize savaştan, gerilimden, kaostan, kutuplaşmadan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler. 103 insanımızı yitirdiğimiz, yüzlerce insanımızın fiziksel, yüz binlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim katliamı, emek, barış ve demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir.” İfadelerini kaydetti.

 “ASIL FAİLLER YARGILANMADIKÇA 10 EKİM DOSYASI KAPANMAYACAK”

Tabip Odası Başkanı Gamze Varol, asıl failler yargılanmadıkça dava dosyasının kapanmayacağını belirterek, “10 Ekim katliamı, 6 Haziran Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamlarıyla başlayan ve ardı ardına gelen IŞİD saldırılarının bir parçasıdır. Başta 10 Ekim katliamı olmak üzere 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında bunca katliamın neden yaşandığının cevabı verilmeden 10 Ekim katliamının arka planı aydınlatılamayacaktır. Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıranların, ‘Kokteyl örgüt’ diyerek davayı sulandıranların, yol kontrollerini kaldırarak katillere adeta koridor açanların, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenlerin, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenlerin, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanların, güvenlik tedbiri almayanların katliamdaki rolü ortaya çıkarılmadıkça, asıl failler yargılanmadıkça 10 Ekim dosyası kapanmayacaktır.”

“KATLİAMIN UNUTTURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Varol sözlerini şöyle tamamladı; “1 Mayıs katliamından Maraş katliamına, Bahçelievler katliamından Sivas katliamına, bu ülkenin katliamları ile hesaplaşmak için mücadele verenlerin karşısına çıkarılan duvarları ve engelleri biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne duvarlar örerlerse örsünler, o duvarı yıkacak tuğlaları çekip çıkaracağımızdan kimse kuşku duymamalıdır. 10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. DİSK-KESK-TMMOB ve TTB olarak; 10 Ekim Ankara katliamının beşinci yıldönümünde sözümüzü bir kez daha yineliyoruz: Bu toprakları katliamlarla, faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz.”  Basın açıklamasına Disk- Kesk- Tmmob- Ttb Tekirdağ Şubeler Platformu sendika yöneticileri ve üyeleri katıldı.  Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER