WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“BU SINIFLAR KORONASIZ MI?”

“BU SINIFLAR KORONASIZ MI?”
Bu haber 22 Nisan 2021 - 11:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yüz yüze eğitimin kısmi olarak sürdürülmeye devam etmesinin tehlikesine dikkat çekti ve “8.sınıflarda ve lise 12.sınıflarda yüz yüze eğitime devam ediyor. Öğretmenlerinin, 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin virüse doğal bir bağışıklığı yoktur. Aşıları yapılmadan onları yüz yüze eğitime zorlamak, cinayettir” değerlendirmesinde bulundu.

Öğretmenlerin henüz 10’da birinin bile aşılanmadığına ve salgın başladığından bu yana 26 öğretmenin yaşamını yitirdiğine işaret eden Özer, “MEB hala yanlıştan dönmemekte, okulları tümüyle kapatmamaktadır. ”diye konuştu.

“MEB AŞI KONUSUNDA GEREĞİNİ YAPMADI”

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, belli sınıflar için kursların da devam edeceğinin ilan edildiğini kaydederek, “Eğitim emekçileri söz verildiği gibi aşılanmadan başlatılan ve ‘Bu yaşam hakkı ihlalidir’ uyarılarımıza rağmen inatla sürdürülen yüz yüze eğitim de, bu yeni kararla sadece kısmi olarak durdurulmuştur. Pandemi süresince yeterli tedbiri alamayan, kaynak ayıramayan MEB, her seferinde çözümü en son olması gereken okulları kapatmakta bulmuş aşı konusunda da gereğini yapamamıştır. Ortaokullarda 8.sınıflarda, liselerde 12.sınıflarda, sınava hazırlanan bu sınıfların öğrencileri için düzenlenen kurslarda ve okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime devam edeceği ilan edilmiştir. ”şeklinde konuştu.

“OKULLARA ULAŞIMININ NASIL SAĞLANACAĞI CEVAPSIZ KALDI”

Özer, yüz yüze eğitim devam ederken neden sadece ilkokul öğretmenlerinin aşılanacağını ise merak ettiklerini belitti ve “8. ve 12 sınıflar, okul öncesi, halk eğitim merkezi öğretmenleri, özel eğitim öğretmenleri yüz yüze eğitime devam edecekse, neden sadece ilkokul öğretmenlerinin aşılanacağı anlaşılamamıştır. Yüz yüze eğitime devam edileceği ilan edilen sınıflardaki öğrencilerin toplu taşıma olmadan okullara ulaşımının nasıl sağlanacağı da cevapsız bırakılmıştır. Köy okullarının, özel eğitim kurumlarının, özel kursların faaliyet gösterip göstermeyeceği de netleştirilmemiştir. Yani yine kara düzen bir karar alınmış, ‘ben yaptım oldu’ cu bir anlayışla uygulamaya konmak istenmektedir.” dedi.

“26 ÖĞRETMENİMİZ SALGIN NEDENİYLE YAŞAMINI YİTİRDİ”

Halen yanlıştan dönülmediğini ve okulların tamamıyla kapatılmadığını söyleyen Özer,  “Her şeyden önemlisi: öğretmenlerin henüz 10’da biri bile aşılanmamışken, (açıklanan son rakamlara göre) kaba bir hesapla ülkede sadece 1.5 milyon insanımıza yetecek kadar aşı kalmışken, yüz yüze eğitimin başladığı 1 Mart’tan bu yana resmi rakamlara göre bile 26 öğretmenimiz salgın nedeniyle yaşamını yitirmişken iktidar hala yanlıştan dönmemekte, okulları tümüyle kapatmamaktadır. 8. ve 12. sınıflara dair bu karara ilişkin ‘sınav hazırlığı’ bahanesine sığınılırken, okul öncesi kurumların salgına ve aşısızlığa rağmen neden açık tutulduğuna dair bir bahane bulmaya bile lütfedilmemiştir.”şeklinde konuştu.

“AŞILARI YAPILMADAN ONLARI YÜZ YÜZE EĞİTİME ZORLAMAK, CİNAYETTİR”

Özer, MEB’in ne uzaktan eğitimi ne de yüz yüze eğitim sürecini iyi yönetemediğini vurgulayarak sözlerini şöyle noktaladı: “Tek bir eğitim emekçisinin değil canını, alın terini bile hiçbir şeye değişmeyecek olan Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Okul öncesi öğretmenlerinin, 8. ve 12. sınıf öğretmenlerinin, özel eğitim öğretmenlerinin virüse doğal bir bağışıklığı yoktur ve Libya vatandaşı değillerdir. Belki şaşıracaksınız ama okul öncesi öğretmenleri bakıcı değil eğitim emekçileridir! Aşıları yapılmadan onları yüz yüze eğitime zorlamak, cinayettir! Eğitimin ne uzaktan ne yüz yüze halini planlayabilen MEB’i uyarıyoruz: Yapılması gereken yüz yüze eğitimin tamamen durdurulması ve ancak öğretmenlerin aşılanmaları bittikten sonra başlatılmasıdır.”

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER