WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

‘Bunlar oda başkanı değil’

‘Bunlar oda başkanı değil’
Bu haber 29 Aralık 2017 - 11:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mahkeme kararı ile kuruluşuna başlanılan Tekirdağ Sanayi Odası bakanlığın talebi ile Tekirdağ’da bulunan 5 ticaret ve sanayi odasından sanayicilerin bilgilerini istedi. Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulmasına direnen 5 odanın sanayicilerin bilgilerini vermemelerine sert tepki gösteren Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyet Başkanı Ömer Sarıoğlu, “Bunlara ben TSO başkanı demiyorum. Bunlar resmen odacı. Sanayi odası bugün kurulmazsa yarın elbet kurulacak” dedi.

İSTİNAF MAHKEMESİ NOKTAYI KOYDU

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ankara 14. İdare Mahkemesi’nin kararının ardından Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi’ne Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulmasının yasal koşulları oluşmadığı gerekçesiyle itiraz başvurusunda bulunmuştu. Son karar merci Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi, (Esas No: 2017/965 – Karar No. 2017/1010) bakanlığın talebini oybirliğiyle reddederek hukuki süreci noktaladı. Böylece Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluşuna karşı hukuki yollar nihai olarak kapanmış oldu.

İŞTE İSTİNAF MAHKESİNİN TARİHİ KARARI

Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluşunun önündeki tüm engelleri kaldıran Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi’nin kararı şöyle: “Ankara 14. İdare Mahkemesince verilen 27/02/2017 gün E: 2016/2633, K: 2017/707 sayılı karar usul ve hukuka uygun olup kaldırılmasını gerektiren bir neden bulunmadığından davalı idarenin istinaf başvurusunun reddine 2577 sayılı yasanın 45/6. Maddesi uyarınca kesin olarak 25.10.2017 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

KURULUŞ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Ankara 14. İdare Mahkemesinin 27.02.2017 tarih ve E:2016/2633 K:2017/707 sayılı kararı gereğince, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğünün 14.07.2017 tarih ve 26542646 Sayılı onayı ile Tekirdağ ilinde Sanayi Odasının kurulması uygun görülmüştü.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Odalarda Mesleklerin Gruplandırılması Hakkındaki Yönetmeliğe göre T.C. Tekirdağ Süleymanpaşa İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 29.09.2017 tarih ve 2017/20 nolu kararı ile Tekirdağ’da müstakil bir sanayi odası kurmak üzere yola çıkan Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyeti üyelerinden oluşturulan Tekirdağ Sanayi Odası Meslek Gruplandırma Kurulunca Tekirdağ Sanayi Odasının kuruluş çalışmaları başladı.

TSO’LAR BİLGİ VERMİYOR

Yeni kurulacak oda bünyesinde meslek gruplarını belirleyen Tekirdağ Sanayi Odası, bakanlığın talebi doğrultusunda TSO’lardan ve Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden sanayicilerin bilgilerini istedi. 5 TSO ortak karar alarak yeni sanayi odasına bilgi vermeme kararı aldı. Bakanlığın resmi yazısını yok sayan 5 oda sanayi odasına bilgi paylaşımında bulunamayacaklarını söyledi.

HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAKLAR

Bunun üzerine harekete geçen Sanayi Odası kuruluşunu hızlı bir şekilde tamamlamak için avukatlarını devreye soktu. 5 odanın bilgi paylaşmamasına sert tepki gösteren Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Tekirdağ Sanayi Odası Müteşebbis Heyet Başkanı Ömer Sarıoğlu, “Sanayi odası bugün kurulmazsa yarın elbet kurulacak. 5 odadan bakanlığın yazısı üzerine bilgi istedik. Bize sanayicilerin bilgilerini vermediler. Bilgi edinme kanunu gereği vermeleri gerekiyor. 5 oda sanki aynı yerden talimat almış gibi bize aynı yazı ile karşılık verdi. Bu oda sonunda elbet kurulacak. Ben bu oda başkanlarına Ticaret Odası başkanı demiyorum. Bunlar resmen odacı. Bildiğimiz odacı” diye konuştu. Habertrak/Ferhat Akgün-Özel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER