WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“BÜYÜKŞEHİR KUMPASTA”

“BÜYÜKŞEHİR KUMPASTA”
Bu haber 16 Eylül 2020 - 13:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ’daki birçok kamu kurumunun siyasi öncelikli görev yaptığına dikkat çeken Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Habertrak’a yaptığı açıklamada; Temmuz ayında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin büyükşehir belediyesine 175 bin TL’lik ceza kestiğini söyledi ve bu cezaya tepki olarak” Bana uyarı yap. Sen ceza keseceksen, git bin 540 tane sanayi kuruluşu var oraya kes” uyarısında bulundu.

“MEMUR ÖLENE KADAR MEMURDUR”

Kesilen bu cezanın yerine uyarı yapılmasının daha doğru olacağını ifade eden Albayrak, “Şu an birçok kurum siyasi çalışıyor. Ama bu düzen değişecek. Memur ölene kadar memurdur. Ben bu parayı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yatıracağım. Sonra onlar da bunu kendi bakanlığına gönderecek. Bakanlık da bunu bana gelecek ayın parası olarak geri gönderecek. Benden neden para kesiyorsun ki? Bana uyarı yap. Sen ceza keseceksen, git bin 540 tane sanayi kuruluşu var oraya kes.” Değerlendirmesinde bulundu.

“KUMBAĞ ARITMA TESİSİ BİN 800’LİK NÜFUSA GÖRE YAPILMIŞ”

Kumbağ da bulunan Arıtma Tesisi’nin yıllar önce bin 800 nüfusun kapasitesine göre yapıldığını belirten Albayrak, “Temmuz ayının ortalarında Kumbağ Deresi ile ilgili bir olay yaşandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü gelip dereyi kontrol ediyor ve numune alıyorlar. Değerleri yüksek çıkıyor. Gayet tabi yüksek çıkar. Kumbağ Arıtma Tesisi, çok önceki yıllarda, bin 800 nüfusa göre yapılmış. Naip’in kanalizasyonu da Kumbağ Deresi’ne bağlı. Deredeki değerlerin yüksek çıkması normal” değerlendirmesini yaptı.

KUMBAĞ DERESİ’NDE SORUN KALMAYACAK

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında Tekirdağ’daki derelerin sorunlarını görüşmek üzere Tekirdağ’daki bürokratlar ile bir araya geldiklerini söyleyen Albayrak, “Ardından Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’a da söyledim: ‘Kumbağ Deresi başta olmak üzere Tekirdağ’daki dereler için bir toplantı yapalım. Ben, Süleymanpaşa Belediye Başkanı, DSİ, TESKİ, Çevre Müdürü katılalım’ dedik. Valimiz ‘tamam’ dedi. Ağustos ayında bir araya geldik. Ben orda anlattım derdimi. Orayı ihaleye çıkardık. Yeni arıtma tesisi yapmaktansa, oradaki tüm kanalizasyonları oraya bağlayacağım. Hepsini Batı Biyolojik Arıtma Tesisi’ne taşıyacağım. Kumbağ Deresi’nin derdi bitiyor. İhalesi de bugün yarın bitecek. Bunu anlattım toplantıda. Valimiz de beğendi. Çevre Müdürü’ne de: ‘Müdürüm sana sorun kalmayacak artık.’dedim.” diye konuştu.

“BATI BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ’NE 3 BİN TON KANALİZASYON TAŞINIYOR”

Temmuz ayında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin Kumbağ Deresi’nden numune aldıklarını ve yüksek çıkan değerler nedeniyle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne 175 bin TL cezai işlem uygulandığını kaydeden Albayrak, “Bu arada ben bu Kumbağ olayı yaşandığından beri her gün tankerlerle 3 bin ton kanalizasyonu Batı Biyolojik Arıtma Tesisi’ne taşıyorum. Geçen hafta Çarşamba günü yine derelerdeki projeler için toplandık. Diğer dereleri de protokole bağladık. Toplantı bitti.İki gün sonra bir yazı geldi: ‘Kumbağ Deresi’nden numune almıştık. Değerler yüksek çıktı. 175 bin TL ceza.’ Ben Çevre İl Müdürü’nün kendisine de söyledim: Memur ölene kadar memurdur. Bu düzen değişecek. Şu an birçok kurum siyasi çalışıyor. Zamanı gelince bunların hesabı sorulacak. Memur emekli olsa da kurtulamaz. Bir gün kapını çalarlar; ‘şu tarihte bir imzan var’ deyip hesap sorarlar. Ne zevk alıyorlar anlamıyorum. Ben sana bu parayı yatıracağım. Sonra sen bunu kendi bakanlığına göndereceksin. Bakanlık da bunu bana gelecek ayın parası olarak geri gönderecek. Benden neden para kesiyorsun ki? Bana uyarı yap.” Şeklinde konuştu.

“NEDEN ŞİKAYET ETTİĞİMİZ SANAYİ KURULUŞUNA CEZA YOK”

Albayrak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün büyükşehir belediyesinden önce sanayi kuruluşlarını kontrol etmesi gerektiğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle noktaladı: “Sen para keseceksen, git bin 540 tane sanayi kuruluşu var.Oraya kes. Her türlü kötü atıkları dere yatağına akıyor. Biz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Tekirdağ’daki bir sanayi kuruluşu için şikâyette bulunduk. Fakat buna rağmen o kuruluşa ceza kesilmedi. Giden Tarım Müdürü de bu şekilde görev yapıyordu. Benim hafriyat topraklarını dökme yerimi beş yıl engelledi. Böyle bir kumpasın içindeyiz.” Açıklamasında bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER