WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Çalışanlarından zam çağrısı

Çalışanlarından zam çağrısı
Bu haber 11 Ocak 2021 - 13:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sağlık Sen Tekirdağ temsilciliği; sağlıkçıların seyyanen zam, 3600 ek gösterge ve tek tip kadro istihdamı başta olmak üzere taleplerini düzenlenen basın açıklaması ile dile getirdi.

Sağlık-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Hamza Öksüz, Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları adına Tekirdağ Şehir Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

“SAĞLIKÇILAR EN KRİTİK GÖREVİ ÖZVERİYLE ÜSTLENİYOR”

Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümüne yönelik kalıcı adımlar atılmadığını söyleyen Sağlık-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Hamza Öksüz; “Ülkemizin gerçekleştirdiği önemli atılım ve hizmetlerden birisi olan sağlık hizmetleri; hizmetlisinden hemşiresine, hekiminden yöneticisine bir bütün olarak büyük bir özveri ile sunulmaktadır. Sağlıkta dönüşümün birinci aşamasında, vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine ulaşımı önemli oranda artmış, memnuniyet oranı da aynı şekilde yükselmiştir. Bu başarının sağlanmasında elbette ki en büyük pay sağlık çalışanlarına aittir. Sağlık hizmetine ulaşımın ve memnuniyetin artmasına karşılık sağlıkta dönüşümün kahramanları, hak ettikleri değeri maalesef görmemiş, sorunlarının çözümüne yönelik kalıcı adımlar da, bir türlü atılmamıştır.  Bugün geldiğimiz noktada ise,2.dünya Savaşı’ndan sonra dünyada insanlığın en çok etkilendiği ve dünyayı saran Covit-19 salgını karşısında aynı özveriyi, fedakârlığı ve kahramanlığı sergileyen sağlık çalışanları,aylardır izin kullanmadan, can siperane çalışmaktadırlar. Hastalığa yakalanma riski yaklaşık 4 kat fazla olan kahramanlarımız, çocuklarından, ailelerinden ve de sevdiklerinden uzakta, İş yükünün kat ve kat arttığı, sahada personel ihtiyacının fazlasıyla hissedildiği bir dönemde, birçok sorunla da birlikte pandemiyle mücadeleye devam etmektedirler.” diye konuştu.

“VİRÜS KADRO AYRIMI YAPMIYOR”

Özlük ve sosyal hakları gasp eden tuhaf istihdam modellerinden vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Öksüz; “Aylardır virüs kadro ayrımı yapmıyor diyoruz ve üzülerek zamanın bizi haklı çıkardığına şahitlik ediyoruz o yüzden sağlıkta mutlaka tek tip istihdam modeline ivedi olarak geçilmelidir. Çalışanlarının çoğunluğu kadın olan bir sektörde, maalesef kreş ve okul öncesi çocuklar sağlıkçı anne babaları ile mağdur edilmiş İlimizde Sn.V alimizin ve sonrasında da ülke  genelinde Sayın Cumhurbaşkanımızın  desteği ile sorun çözülmüştür. Lakin 24 saat kesintisiz hizmet veren kurumlarımıza özel kreşler yapılarak bu alandaki eksiklikler mutlaka giderilmelidir. Bununla birlikte, kimsenin memnun olmadığı ve “yok ile çok arasında dağıtılıyor” diye nitelendirdiğimiz adaletsiz performans diğer adıyla döner sermaye sistemi, sağlık çalışanlarının maddi kayıplarını karşılamak bir yana, sıfır ile kuruş arasındaki ödemeler ile adeta motivasyonlarını da kaybetmelerine neden olmaktadır. Kamuoyu ile pandeminin ilk günlerinde İlimizde yine hastanelerimiz önünden bilgilendirme yaparak ek ödeme konusunun altını çizerek bizlere pandemi nedeniyle ilave bir ödeme yapılmadığını ve pandemi öncesinde bitmiş bir sistemden kaynaklanan sorunları anlattık. “diye konuştu.

“ÇALIŞANLARIN MAAŞI ERİMEYE DEVAM EDİYOR”

Çalışanların cebine giren paranın her geçen gün eridiğini aktaran Öksüz; “Aylardır da bu sistemin çalışma hayatımızdan kaldırılmasına yönelik çağrılarda bulunmaya devam ettik. Hal böyleyken, birkaç gün önce açıklanan Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Aralık 2020 dönemi enflasyon verilerine göre kamu çalışanları ve memur emeklilerinin maaş ve aylık artışı yüzde 4,36 lık enflasyon farkı ile birlikte 7,36 oldu.Bu kadar sorunla ve insanlık tarihinin en büyük biyolojik savaşını veren sağlık çalışanlarının maruz kaldığı, insanlık için utanç verici olan şiddet olayları ve risk de ortadayken, bir de emeğin ve alın terinin istatistiksel rakamlara ezdirilmiş olması, bir hemşirenin taban aylığının asgari ücrete eşitlenerek, çalışanların cebine giren paranın da erimesine göz yumulması anlamına gelmektedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Basın açıklamasına koronavirüs tedbirleri kapsamında sadece Sağlık Sen Tekirdağ temsilciliği yönetimiyle sınırlı tutuldu. Habertrak/Serhat Yeşilipe

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER