WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Çiftçi tarlasını ekemez hale geldi”

“Çiftçi tarlasını ekemez hale geldi”
Bu haber 11 Ocak 2022 - 10:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“GİRDİ FİYATLARI SÜREKLİ ARTIYOR”

“EKİLEMEYEN ARAZİ BÜYÜKLÜĞÜ KONYA’NIN YÜZÖLÇÜMÜNDEN FAZLA”

 Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 176. Yıl dönümü dolayısıyla basın açıklamasında bulunan TMMOB Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Polat, pandemi sürecinde tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

 Çiftçilerin geçinemez duruma geldiğini dile getiren TMMOB Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Polat; “Geçinemeyen çiftçi tarlasını ekemez duruma gelmiş ve üretimi terk etmek zorunda kalmıştır.Çiftçiliği bırakanların sayısı son 15 yılda %25’i geçmiştir. Bu seneki girdi fiyatlarındaki astronomik artışla bu oran daha da artacaktır. Ekilemeyen arazi büyüklüğü Konya ili yüzölçümünden fazladır. “diye konuştu.

 Açıklamasında üretimin önemine değinen TMMOB Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Polat; “21. yüzyılda değişen Dünya’da, toplumların hayatında önemli yeri olan tarımsal yükseköğretimde de değişim arayışları sürmektedir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi, ekonomik ve siyasi yapıların yanında sahip olduğu tarımsal özelliklere bağlı olarak, tarımsal yükseköğretimde önemli farklılıklar söz konusudur. Küreselleşen dünyada küresel eğitimin bir parçası olmakla birlikte değişim için yerel koşulların da göz önüne alınması gerekmektedir.

Türkiye’de sistemli ve belirli bir disiplin içinde yürütülen Tarımsal Eğitim ve Öğretim faaliyetlerinin tarihçesi 1846 yılına kadar uzansa da, bugünkü durumu ile tarımsal eğitim ve öğretim aradan geçen zaman dikkate alındığında gelmesi gereken düzeye ve gelişmişliğe ulaşamadığını; hatta 1993 yılı reform sonrası ortaya konan eğitim yapısından bile geri kaldığını, eğitimde öğrencilere gelişmiş ülkelerdeki çeşitliliği sunamadığını üzüntü ile itiraf etmek gerekir. Buna paralel olarak; bilinçsiz ve programsız bir şekilde alt yapı ve kadro yetersizlikleri ile açılan 46 adet Ziraat Fakültelerinin yürüttüğü eğitimdeki kalite faktörü gibi bu önemli sorunda gündeme gelmiştir.” şeklinde konuştu.

“İHRACATA DAYALI BİR ÜLKE HALİNE GELDİK”

Tarımsal eğitimden uzaklaşıldığını ifade eden TMMOB Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Polat; “Dolayısıyla, Türkiye’de vakit geçirmeden statik tarım eğitiminin terk edilmesi, günün ihtiyaçları doğrultusunda bilimsel ve teknolojik ilerlemeler dikkate alınarak yeniden yapılanmaya bir an önce geçilmelidir. Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milli Ekonominin Temeli Ziraat’tır.” Şiarı ile tarıma verdiği önem ile; ülke tarımının bir sektör haline gelmesini sağlamış temel besin maddelerini dışarıdan alan bir ülke ilerleyen yıllarda üreterek “kendi kendine yeten” ve ihracat yapar bir konuma gelmiştir.

Ancak 1980 yılından sonra uygulanan neoliberal politikalar, IMF ve Dünya Bankası gibi emperyal güçlerle yapılan anlaşmalar tarım sektöründe şok etkileri yaratmıştır. Bugünlerde dışa bağımlı olan tarım sektörünün alt yapısı hazırlanmıştır. Dünya’nın her tarafında doğal olarak desteğe ihtiyacı olarak çiftçiler, bu anlaşmayla desteklemelerden yoksun bırakılmıştır.

Tarımda yeniden yapılandırma projeleri adı altında, üreticiyi destekleyen tüm “Tarımsal KİT” ‘ler kapatılmış ve yağmalanmış, üretici desteklemelerden yoksun bırakılmış, tüccar karşısında savunmasız hale düşürülmüştür.  Gümrükler sıfırlanmış A’dan Z ‘ye tüm tarım ürünleri ithal edilmiş, çiftçinin rekabet gücü kırılmış, tarımdan küstürülmüştür.” şeklinde konuştu.

TARIMIN ÖNEMİ ANLAŞILDI

Çiftçilerin tarlasını ekemez duruma geldiğini söyleyen Polat; “ 2006 yılında çıkarılan 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 21. Maddesindeki tarımsal desteklemeler için bütçeden  ayrılacak kaynağın Milli Gelirin %1’inden az olmayacağı hükmüne rağmen; bugüne kadar %0,05 ‘i geçmemiş ve bu yıl gecikmeli ödenmektedir. Bu durum çiftçilerin ektiğinden para kazanamaz hale gelmesine, girdi fiyatlarındaki astronomik artışlara yetişemez duruma gelmesine, neden olmuştur. Kredisini ödeyemeyen çiftçinin tarlasına, traktörüne el konulmuştur. Geçinemeyen çiftçi tarlasını ekemez duruma gelmiş ve üretimi terk etmek zorunda kalmıştır. Çiftçiliği bırakanların sayısı son 15 yılda %25’i geçmiştir. Bu seneki girdi fiyatlarındaki astronomik artışla bu oran daha da artacaktır. Ekilemeyen arazi büyüklüğü Konya ili yüzölçümünden fazladır. İçinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde tarım ürünlerinin, gıdanın ve beslenmenin önemi, dolayısıyla tarımın ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmıştır. “Paramız var ki alıyoruz” zihniyeti bu dönemde iflas etmiş, her ülke ürettiğini kendi halkı için saklamaktadır. Bugün yaşananlar tarım sektörünün ihmal edilmeyeceğini açıkça ortaya koymuştur. Dışa bağımlı bir tarım sektörü ülkenin geleceği olamaz. Tarımda derhal bir üretim seferberliği başlatılmalı, gecikmeden somut önlemlerle üretim ekonomisine geçilmelidir. Gelecek güzel günlerin mesleğimizin, Türk Tarımının ve Çiftçisinin olması dileğiyle, saygılar sunarım.” diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Serhat Yeşilipek

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER