WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Çiftçilerin alacakları hala ödenmedi”

“Çiftçilerin alacakları hala ödenmedi”
Bu haber 23 Ekim 2021 - 12:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Keşan’da petrol ve doğalgaz aramaları nedeniyle tarlaları zarar gören çiftçilerin alacaklarının hala ödenmediğini belirterek ödemelerin acil olarak tamamlanmasını istedi.

TBMM’de bir açıklama yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu çiftçinin yeniden tarlasına ekim yapabilmesi için alacağının bir an önce ödenmesi gerektiğini ifade etti. Konuya ilişkin verdiği soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının Ağustos ayında verdiği cevapta bir ay içinde çiftçinin alacağının ödeneceğini belirtmesine rağmen halen ödemelerin tamamlanmadığını hatırlatarak şunları söyledi: “Keşan ilçemizde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, buğday hasadına az bir zaman kala petrol ve doğal gaz araması yaptı. Çiftçi hasaını yapamadan ürünleri telef oldu. Aynı durum, ayçiçeği hasadında da devam etti.

‘Hasattan sonra bu aramaları yapın’ çağrılarımız ne yazık ki karşılık almadı. Bu durumu da burada yani Mecliste dile getirdim. Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına soru önergesi verdim. Haziran ayında vermiş olduğum soru önergesine, Bakan, ağustosta verdiği cevapta, çiftçilerin zararlarının ödenmeye başlandığını ve bir ay içinde tamamlanacağını söyledi. Şimdi, buğday ekim zamanı geldi ama ortada tamamlanan bir ödeme yok.

Çiftçinin daha fazla mağdur olmaması için, devlet olarak verilen sözün tutulması için acil olarak ödemelerin tamamlanması çağrısında bulunuyorum.

Çiftçi, maliyetler nedeniyle zaten tarlasını ekmekte zorlanıyor. Bir an evvel yok ettiğiniz ürünlerin karşılığını ödeyin.” Haber Merkezi

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER