WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

ÇOCUK DÜNYASI

ÇOCUK DÜNYASI
Bu haber 04 Aralık 2021 - 21:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Televizyon programları, çizgi filmler çocukların dünyasında çok önemlidir. Özellikle çizgi filmler, çocukların hayal dünyasında, iletişim becerilerinde, sosyal yönden olumlu yararlar sağlayabilir. Dikkat edilmediği takdirde bir o kadarda olumsuzlukları olabiliyor.

Yapılan bir araştırma bize şu verileri sunuyor: “ Çocuklar 18 aylıktan itibaren televizyondan gelen seslere ve görüntülere aşina olur. 5 yaşından itibaren gördükleri olay ve davranışları taklit etmeye başlarlar. 3-6 yaş arası çocuklarda bu taklit daha da artar. 6-11 yaş grubu çocukları ise, içeriklerden daha çok etkilenirler. Çünkü bunlarda dikkat ve odaklanma fonksiyonlar oluşmuştur. İzledikleri çizgi filmin içeriğini, hayatlarına davranış olarak aktarmaya başlarlar. 12- 17 yaş çocuklarda mantık ve karar verme melekeleri gelişmeye başladığından, program içeriklerinden daha az etkilenirler.”  Etrafınızda gözlemleyin, şiddet içerikli çizgi film izleyen çocuklar ailelerine karşı daha asi bir tavır içerisindedir. Çevresinde yaşanan olaylara karşı gergin ve sabırsızdır. Duygusal olaylara genellikle kayıtsız kalır, tepki göstermezler. Gerçek hayatta yaşanan şiddet içerikli bir olay karşısında yine aynı tepkisizliği gösterebilirler. Dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi olumsuz yan etkileri de çocuk da gözlemleyebiliyoruz. Tabi ki her dikkat eksikliğinin sebebi çizgi filmlerin içerikleri değil fakat büyük oranda etkilediği aşikar. Yetiştirilen ortam, ebeveyn tutumu, bir çocuğun yetişkin olma serüveninde en büyük etken oluyor.

Bir “insan” yetiştirebilmek, bir çocuğu büyütebilmek, ona verdikleriniz yetişkin çağda o kadar önemli bir hal alıyor ki. Bugünün yetişkinleri de bir zamanlar çocuktu. Anne- baba olmak gibi çocuk olmak da zordur. Bir çoğumuzda çocukluk çağı anlamı bilinmeyen derin sızılarla doludur. Aslında ruhsal yaşamımızın sicili çocukluğumuzda saklıdır. Normal bir akla ve insanca bir eğitime sahip olan her insan, çocuklarını sevgi ve anlayışla büyütürse, geleceğin umudu olacaklarını bilir. Dayakla, hoyratlıkla,sevgisiz büyüyen çocuklar ise, toplumdaki sorunların nedenlerinden biri oluyor. Yaşadığımız ülkede “çocuk” olmak da kolay değil! Sadece çizgi filmlerle oyalayıp, öz bakım ihtiyaçlarını karşılayarak çocuk büyümüyor. Onun ruhunu da beslemeniz gerekiyor ki, ileride kendisine ve çevresine sağlıklı bir birey olabilsin.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER