WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Çocukların maruz kaldığı tehlike sürekli artıyor”

“Çocukların maruz kaldığı tehlike sürekli artıyor”
Bu haber 23 Nisan 2021 - 14:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yılı kutlanırken, ülkemizde çocukların yaşadığı sorunlar ve karşı karşıya kaldığı tehlikelerin her geçen gün artığına dikkat çekti.

Çocukların fiziksel, zihinsel, eğitsel, sosyal, kültürel ve duygusal gelişimlerine zarar veren politika ve uygulamaların her geçen yıl arttığını kaydeden Sarı, “Çocukların yaşam ve eğitim hakları başta olmak üzere, sağlıklı büyüme ve gelişim hakkına aykırı adımlar atılmaktadır.”şeklinde konuştu.

“KARŞI KARŞIYA KALDIKLARI TEHLİKELER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 yılında açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yılı kutlanıyor. Türkiye, yıllardır dünyanın tek çocuk bayramını kutlamakla övünürken, ülkemizde çocukların yaşadığı sorunlar, karşı karşıya kaldığı tehlikeler her geçen gün artıyor.”

“ÇOCUKLARA YÖNELİK SÖMÜRÜLER ARTIYOR”

“23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilmiş ilk ve tek bayram olmasına rağmen, çocukların eğitim hakkı başta olmak üzere, sağlıklı gelişme hakkı sürekli olarak ihlal edilmektedir. Çocuklara yönelik şiddet, istismar, cinsel saldırı ve ayrımcı uygulamaların giderek artması, çocuk emeği sömürüsünün sürdürülmesi, Türkiye’de çocuklar açısından gerçek anlamda kutlanacak bir ‘bayram’ ortamının olmadığını göstermektedir.”

“SAĞLIKLI BÜYÜME VE GELİŞİM HAKKINA AYKIRI ADIMLAR ATILMAKTADIR”

“Türkiye’de çocukların yaşadığı ağır sorunlar, evde, okulda ve sokakta karşı karşıya kaldığı tehdit ve tehlikeler her geçen gün artmaktadır. Türkiye nüfusunun yüzde 30’a yakınını çocuklar oluşturmaktadır. Çocukların fiziksel, zihinsel, eğitsel, sosyal, kültürel ve duygusal gelişimlerine zarar veren politika ve uygulamalar her geçen yıl artarken, yaşam ve eğitim hakları başta olmak üzere, sağlıklı büyüme ve gelişim hakkına aykırı adımlar atılmaktadır. Pandemi sebebi ile de öğrenciler arasındaki imkansal eşitsizlikler daha belirgin olarak kendini göstermiştir. Eşit olarak eğitim hakkından yararlanamamaktadırlar.”

“ÖĞRENCİLERİMİZE SAĞLIKLA KAVUŞACAĞIMIZ GÜNLERİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ”

“Çocuklarımızın karşı karşıya olduğu tüm tehditlere, onların haklarına yönelik her türlü saldırıya ve yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, salgın sürecinde ayrı düştüğümüz öğrencilerimizin ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor sağlıkla kavuşacağımız günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER