WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Coğrafi işaretli ürünler tanıtıldı

Coğrafi işaretli ürünler tanıtıldı
Bu haber 23 Şubat 2021 - 10:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Kırklareli Hardaliyesi ve Kırklareli Beyaz Peyniri’nin ardından Kırklareli Meşe Balı ve Kırklareli Kıvırcık Kuzu Eti coğrafi işaret tescil süreçleri tamamlanması ile ilgili Valilik Atatürk toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.

Kırklareli’de Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan ürünler ile ilgili düzenlenen basın toplantısında, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen Kırklareli’nin yöresel ürünleri meşe balı, beyaz peynir, hardaliye ve kıvırcık koyununun tanıtımı yapıldı.

Düzenlenen basın toplantısında Vali Bilgin, Bu ürünlerin bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirterek “Özellikle meşe balı başta olmak üzere kıvırcık koyun, beyaz peynir ve hardaliyeye coğrafi işaret tescili yapıldı. Coğrafi işaret belki bundan 10 yıl, 20 yıl önce önem arz etmiyordu. Ama artık çok önem arz ediyor.” Dedi.

Kırklareli beyaz peynirinin artık başka bir isimle piyasaya sürülemeyeceğini dile getirerek; “Kırklareli peynirimiz maalesef ya Ezine ya da Edirne peyniri olarak tüketiciler tarafından biliniyor ve algılanıyor. Kırklareli beyaz peynirinin gerçekten coğrafi manada yörenin insanları tarafından üretildiğini, halkımızın beğenisine sunulduğunu belirtti. Meşe balının da çok önemli olduğunu, son dönemde yapılan bilimsel araştırmalarda insan sağlığı açısından olumlu etkisi olduğu hepimiz tarafından bilinmekte. Hardaliyemiz sadece bölgenin ve Kırklareli’nin özel bir ürünü. Kıvırcık koyunumuz çok önemli. Coğrafi işaret olarak tescillenip tanıtımının daha da yaygınlaştırılması için özellikle ‘Köyüme Dönmek İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi’yle birlikte destek vererek çiftçilerimize üretimin yaygınlaştırılmasını sağlıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Vali Bilgin Kırklareli’de coğrafi işaretli ürün sayısının artması ile ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak, tarımsal ürünlerimizin katma değerini yükselterek, üreticimizin refah seviyesini artıracak ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’  süreçlerinde çalışmaları ve emekleri bulunan herkese teşekkür ederek, Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ nin Kırklareli’ye hayırlı olması dileğinde bulundu.

Vali Bilgin’in başkanlığında gerçekleşen basın toplantısına Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Kırklareli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil Kahraman, Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, Kırklareli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Oral, Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Çalışkan, Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yrd. Emrah Akol, Kırklareli YDO Koordinatörü Emre Beji ve basın mensupları katıldı.

Haber Merkezi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER