WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

EBA EĞİTİMDE EŞİTSİZLİĞİ ARTTIRDI

EBA EĞİTİMDE EŞİTSİZLİĞİ ARTTIRDI
Bu haber 12 Eylül 2020 - 15:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, uzaktan eğitim sorunlarının git gide tırmandığına ve öğrencilerin EBA’ya bağlanmakta büyük zorluk yaşadığına dikkat çekti.

EBA’ya girmeye çalışan öğrencilerin “çok kalabalık” uyarısı ile karşılaştıklarını ve EBA’ya giremediklerini kaydeden Sarı, “MEB, EBA sunucularının mevcut kapasitesini artırmalı, yazılımı güncellemeli, öğretmen ve öğrencilere ders kullanımı için bağlantı hızı, kotası yüksek ücretsiz internet kullanım hakkı vermeli. Ayrıca bilgisayarı olmayan öğrenciler ivedilikle tespit edilip eksiklikleri giderilmelidir.” Değerlendirmesinde bulundu.

“İSTİSNASIZ TÜM SINAVLAR ERTELENMELİDİR”

Salgınla ilgili alınacak tüm önlemlerin uygulanabilir ve istisnalara izin verilmeden hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, “Salgınla ilgili her akşam açıklanan veriler bile yaşadığımız sorunun büyüklüğünü ve ciddiyetini ortaya koyuyor. Salgınla mücadelenin bireylere bırakılmasını ve sadece maske takma tavsiyesine indirgenmesini eleştirmeyi sürdüreceğiz. Sonuç olarak salgın bir halk sağlığı sorunu ve salgınla mücadelede alınacak önlemler de ancak halk sağlığı uzmanları ve ilgili bilim insanlarının önerilerine ve görüşlerine göre belirlenmeli. Alınacak önlemler genel ve uygulanabilir olmalı, istisnalara izin verilmemeli. Örneğin, kalabalık ortamlar salgının yayılmasını artırıyor ve sınavlar bu konuda sorun yaratıyorsa istisnasız tüm sınavlar ertelenmelidir. Bu durum büyük risktir.”şeklinde konuştu.

“BİLGİSAYARI OLMAYAN ÖĞRENCİLER İVEDİLİKLE TESPİT EDİLİP EKSİKLİKLERİ GİDERİLMELİ”

MEB’e EBA ile ilgili önerilerde bulunan Sarı, sözlerini şöyle noktaladı: “Uzaktan eğitim; destekleyici ve tamamlayıcı nitelikte olduğundan kullanılmalıdır. Ancak MEB, EBA sunucularının mevcut kapasitesini artırmalı, yazılımı güncellemeli, öğretmen ve öğrencilere ders kullanımı için bağlantı hızı, kotası yüksek ücretsiz internet kullanım hakkı vermelidir. Hâlihazırda ekranda ‘çok kalabalık’ uyarısı ile karşılaşmak büyük sorun yaratmaktadır. İnternet kullanımı, bilgisayarı olmayan öğrenciler ivedilikle tespit edilip eksiklikleri giderilmeli. EBA kullanım noktaları sağlıklı ve kullanıcıya yakın olacak şekilde düzenlenmelidir.”

Habertrak/Özlem İnan

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER