WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Eğitim kurumlarının durumu tartışılacak

Eğitim kurumlarının durumu tartışılacak
Bu haber 13 Ağustos 2020 - 12:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, Kovid -19 salgını sürecinde gelinen noktayı ve eğitim kurumlarının durumunu tartışmaya açtıklarını söyledi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), 12-13 Ağustos tarihleri arasında “Kovid-19 Salgınında Gelinen Aşama ve Eğitim Kurumlarının Durumu” konulu çevrimiçi bir etkinlik düzenleyecek.

Düzenlenecek olan etkinlikte, Kovid-19 salgınında gelinen son durum hakkında değerlendirmelerin yanısıra, okulların açılıp açılmamasının nasıl sonuçlar doğuracağı konusu tartışılacak.

“DEMOKRATİK KATILIM MEKANİZMALARI İŞLETİLMİYOR”

Okullarının açılıp açılmayacağının belirsizliğinin devam ettiğini ve karar alma sürecinde demokratik katılım mekanizmalarının işletilmediğine dikkat çeken Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, “Kovid-19 salgını dünyada ve Türkiye’de hızla yaygınlaşmaya devam ederken, eğitim öğretim kurumlarının durumu ve okulların açılıp açılmayacağı tartışmaları tüm hızıyla sürmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılması ile ilgili kolektif bir tartışma sürdürmemekte, karar alma süreçlerinde demokratik katılım mekanizmalarını işletmemektedir. 18 milyon öğrenci ve 1 milyondan fazla eğitim emekçisini doğrudan ilgilendiren böylesine önemli bir konuda yürütülen tartışmaların bilimsel zeminden uzak devam ediyor olması dikkat çekicidir.” ifadelerini kullandı.

“ALANINDA UZMAN BİLİM İNSANLARI VE AKADEMİSYENLER KATILACAK”

MEB’in ve YÖK’ün bu kadar önemli bir konuda yapmadığını Eğitim Sen’in yapma kararı aldığını belirten Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Sarı, “ Eğitim-Sen, 12-13 Ağustos tarihlerinde ‘Kovid-19 Salgınında Gelinen Aşama ve Eğitim Kurumlarının (okullar ve yükseköğretim kurumları) Durumu’ konulu çevrimiçi bir etkinlik düzenleyecektir. Alanında uzman bilim insanları ve akademisyenlerle salgında gelinen aşama ve salgının seyri, halk sağlığı açısından değerlendirilecek, alandaki sağlık emekçileri, öğretmenler, eğitim yöneticileri ve idari personel ile yükseköğretim kurumlarında çalışanların karşı karşıya olduğu riskler farklı yönleriyle ele alınacaktır.” şeklinde konuştu.

Etkinlik programı ve içeriği hakkında açıklamalarda bulunan Sarı, “12 Ağustos Çarşamba günü saat 13.30’da yapılacak ilk oturumda TTB Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, TTB Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, TTB Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Kayıhan Pala ve SES Eş Başkanı İbrahim Kara ile kovid-19 salgınında gelinen son durumun halk sağlığı açısından ne anlama geldiği tartışılacaktır. Saat 15.30’da başlayacak ikinci oturumda ise alanda görev yapan eğitim emekçileri, öğretmenler, eğitim yöneticileri, idari personel ile salgının sürdüğü koşullarda okulların açılıp açılmamasının nasıl sonuçlar ortaya çıkaracağı tartışılacaktır. 13 Ağustos Perşembe günü saat 13.00-15.30 arasında yapılacak üçüncü oturum ile yükseköğretim kurumları ve bu kurumlara devam eden öğrenciler açısından salgın koşullarında yüz yüze eğitimin ne kadar mümkün olduğu tartışılacaktır. Aynı gün saat 16.00-19.00 arasında yapılacak dördüncü oturumda ise salgın döneminde kadın emekçilerin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara dönük çözüm önerileri tartışılacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Serhat Yeşilipek

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER