DOLAR 32,8345 % 1.01
EURO 35,3594 % 1.02
GRAM ALTIN 2.470,57 % 1,56
ÇEYREK A. 4.039,38 % 1,56
BITCOIN 65.949,09 1.284
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

“EĞİTİM EMEKÇİLERİ BORÇ İÇİNDE”

EĞİTİMCİLER İŞ BIRAKACAK

 

BÖLGE EYLEMLERİ BAŞLIYOR

Eğitim İş sendikası üyesi öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, eğitim emekçilerinin sorunlarına dikkat çekmek adına okullarda iş bırakma eylemi yapacaklar.

Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer, eğitim emekçilerinin zor şartlar altında olduğunu ve geçinemediklerini belirterek; “Kasım ayında eylemlerimizle hız verdik. İlk 3 gün işyerlerimize kokartlarla giderek halimizi de taleplerimizi de görünür kıldık. Artık bölge eylemleri yaparak yurdun dört bir yanında eğitim emekçilerine, demokratik kitle örgütlerine ve duyarlı yurttaşlara sesleniyoruz. Bu eylemlilik sürecimizin en önemli 2 durağı ise 24 Kasım ve 25 Kasım olacaktır.” diye konuştu.

“4 KİŞİLİK BİR AİLENİN AÇLIK SINIRI 15.420 TL’YE YÜKSELDİ”

 

Bıçağın artık kemiğe dayanmakla kalmadığını kemiği kesip geçmeye başladığını haykırmak, “geçinemiyoruz, barınamıyoruz, yaşayamıyoruz” demek için 18 Kasım’da Hasan Ali Yücel Meydanı’nda eylem yapacaklarını açıklayan Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer; “Eğitim emekçilerinin ekonomik anlamda zor günler geçirdiğini ifade eden Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer; “Gerçek, iktidarın Öğretmenler Günlerinde ezbere söylediği süslü laflarda değil. Gerçek, MEB’in havuz medyasında tarif ettiği yalancı pembe tabloda değil. Nedir gerçek? Eve boynu bükük, derslere düşünceli girdiğimizdir. Nedir gerçek? Daha ayın ortasında ay sonunu kara kara düşünmeye başladığımızdır. Artık yaşanabilir bir emeklilik hayalinin bile bizden çalındığı, on yıllar boyunca insan yetiştirmiş eğitim emeklisinin emeklilikte bile çalışmak zorunda kaldığıdır gerçek.

Bakın; “öğretmenler bizim zamanımızda kalkındı” diyen iktidarın söyledikleri ile gerçekler arasındaki farka bakın: Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in Ekim ayı için yaptığı araştırma ortaya koyuyor ki 4 kişilik bir aile için açlık sınırı geçen ayın neredeyse iki katı artış göstererek 15.420 liraya yükselmiştir. Yoksulluk sınırı ise 43 bin liraya ulaşmıştır. Üstelik bu rakamlara ülke genelinde ortalaması bile 8 bin lirayı bulan kiralar, seçim öncesi bulunduğu söylenen devasa rezervlere rağmen cep yakan doğalgaz fiyatları dahil değildir. Peki işe yeni başlayan bir öğretmen ne kadar ücret alıyor: 22.820 TL.

Bu ne demek, matematik bilmeyenlere, göz göre göre öğretmenin rahatı yerindeymiş gibi bir algı yaratanlara anlatalım:  Öğrenci yetiştirip ülkenin geleceğine katkı sunsanız da devlete fedakarca hizmet etseniz de eğer kiralık bir evde oturuyorsanız 4 kişilik ailenizi açlık sınırının da altında bir ücretle geçindirmek zorundasınız. Bu ne demek, işe yeni başlayan bir öğretmenin nefes alması mümkün değil demek. Öğretmene lütufmuş gibi sunulan bu ücret zammı soğanın, tuvalet kağıdının, sıvı yağın aldığı zammın 3’te 1’i bile etmiyor demek.” İfadelerini kaydetti.

“SAHTE ÖVGÜLERE KARNIMIZ TOK”

Eylemlilik sürecine değinen Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer; “Bu eylemlilik sürecimizin en önemli 2 durağı ise 24 Kasım ve 25 Kasım olacaktır. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, okullarımızda öğrencilerimizle olmak, tebrikleri almak yerine üretimden gelen gücümüzü kullanarak iş bırakacağız. Tüm illerde Atatürk anıtlarının olduğu alanlarda Başöğretmenimize saygımızı sunacak ancak öğretmenliği ayaklar altına almaya çalışan yöneticilerin riyakarca tebriklerini reddedeceğiz. Eğitimi gerici ve piyasacı hale getiren, eğitim emekçisinin haklarına ve itibarına sistematik biçimde saldırılarda bulunan, yılın 364 günü eğitim emekçisini görmezden gelen yöneticilerin yılın bir günü sıralayacağı sahte övgülere karnımız tok. Hatta kuşa çevrilen alım gücümüz nedeniyle karnımızın tok olduğu tek alan da bu. 25 Kasım Cumartesi günü ise düzenleyeceğimiz büyük Ankara buluşmasında, Anıtkabir’e giderek Atamıza, Başöğretmenimize saygılarımızı sunacak, sonra alanlardan Başöğretmenin eğitim neferlerinin haksızlık karşısında nasıl tek yumruk olduğunu göstereceğiz. Haklarımız için, taleplerimizi sağır kulaklara işittirmek için, tıpkı öğrencilerimize öğrettiğimiz gibi haksızlık karşısında sessiz kalmayacağımızı vurgulayacağız. Unutulmasın, eğitim sadece bir faaliyet değil her ülke için geleceğe uzanan en sağlam köprüdür. Eğitim emekçisi sadece bir meslek uzmanı değil, geleceğin mimarıdır. Dolayısıyla 25 Kasım’da Başkentte haykıracağımız gerçekler, sadece eğitim emekçisinin sorunları değil aynı zamanda memleket meselesidir.”diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Serhat Yeşilipek

 

EĞİTİMCİLER İŞ BIRAKACAK   BÖLGE EYLEMLERİ BAŞLIYOR Eğitim İş sendikası üyesi öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, eğitim emekçilerinin sorunlarına dikkat çekmek adına okullarda iş bırakma eylemi yapacaklar. Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer, eğitim emekçilerinin zor şartlar altında olduğunu ve geçinemediklerini belirterek; “Kasım ayında eylemlerimizle hız verdik. İlk 3 gün işyerlerimize kokartlarla […]

15 Kasım 2023 - 15:45