DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % 2,80
BITCOIN 66.136,32 -0.163
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

GÜMRÜKLERDE YENİ DÖNEM

Son Güncelleme :

28 Ocak 2024 - 12:48

GÜMRÜKLERDE YENİ DÖNEM

İLERİ TEKNOLOJİNİN KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR

 

DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

26 Ocak Dünya Gümrük Günü etkinlikleri kapsamında Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde çelenk sunma töreni düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Akif Ertekin; “Gümrük idarelerinin geleneksel ve yeni ortaklarla etkileşiminin artırılması, ileri teknolojilerde ve veri analitiğinden yararlanılması çağrısı konusunda gümrüklerde yeni gelişmeler yaşanıyor.” dedi.

Gümrüklerdeki teknolojik gelişmelere değinen Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Akif Ertekin; “Dünya Gümrük Örgütü tarafından belirlenen 2024 teması “Geleneksel ve Yeni Ortaklarla İşbirliğinde Gümrükler” olarak belirlenmiştir. Bu yılın teması kapsamında Dünya Gümrük Örgütü’nün yazısına atıfla Dünya’nın teknolojik gelişmeler, çevre sağlık krizlerinin yanı sıra jeopolitik değişimlerle de karşı karşıya kalındığı,  bu zorluklar ve dönüşümler karşısında gümrük  idarelerinin pro-aktif bir yaklaşım benimsenmesi ve bu nedenle de bu yılın temasının bir açıklamadan ziyade bir yol haritası olarak görülmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede gümrük idarelerinin geleneksel ve yeni ortaklarla etkileşiminin artırılması,  yeni ortaklıkların kurulması, amaca yönelik ortaklıkların geliştirilmesi, katılımlarda çeşitliliğin ve kapsayıcılığın artırılması,  ortakların etkilerinin değerlendirilmesi ve buna göre stratejilerin oluşturulması,  ileri teknolojilerde ve veri analitiğinden yararlanılması çağrısını buradan belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Tarihi Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen tören sonrası Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Akif Ertekin ve beraberindeki heyet Tekirdağ Valisi Recep Soytürk ziyaret ettiler. Habertrak/Serhat Yeşilipek