WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Eğitimi yapboza çevirdiniz”

“Eğitimi yapboza çevirdiniz”
Bu haber 24 Mayıs 2021 - 13:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, kademeli normalleşme adımları ile birlikte bazı sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmesine rağmen 1 milyon 333 bin 122 eğitim çalışanının ancak 499 binine aşı yapılabildiğine dikkat çekti.

Özer, yüz yüze eğitimi başlatmanın tek şartının öğretmenleri aşılamak olmadığını kaydederek “Okullardaki tüm çalışanların, eğitim emekçilerinin aşılanması şarttır. Pandemi süresince eğitimi ikinci plana itip eğitim emekçilerini aşıda öncelikli tutmadınız. Eğitimi bir uzaktan, bir yüz yüze sürdürerek yapboza çevirdiniz.” diye konuştu.

“ÇOK SAYIDA EĞİTİM EMEKÇİSİ YAŞAMINI YİTİRDİ”

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, tam kapanma adı altında çalışan kesimin büyük kısmının yine işe gitmek zorunda bırakılarak kapanma döneminin heba edildiğine işaret etti ve “Gelinen noktada MEB’e bağlı resmî/özel toplam 1 milyon 333 bin 122 eğitim çalışanı olmasına rağmen, sadece 499 binine aşı yapılabilmiş, bu süreçte çok sayıda eğitim emekçisi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Eğitim çalışanlarının aşılanmasının tamamlanmamasına ve kapanma sürecinin heba edilmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı 16 Mayıs’ta yaptığı yazılı açıklamada okul öncesi eğitim kurumlarında, özel eğitim okul ve sınıflarında, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, sınava gün sayan 8. ve 12. sınıfların kurslarında ayın 17’si itibariyle yüz yüze eğitime geçileceğini ilan etmiştir.” dedi.

“OKULLARDA KADROLU TEMİZLİK PERSONELİ BİLE BULUNMUYOR”

“Okulları koronadan korumanın ve yüz yüze eğitimi başlatmanın tek şartı öğretmenlerin aşılanması değildir. Okullardaki tüm çalışanların, eğitim emekçilerinin aşılanması şarttır. Ne yazık ki öğretmenler haricindeki okul çalışanlarının adı, aşılanmayla ilgili ne Milli Eğitim Bakanlığı ne de Sağlık Bakanlığı tarafından bugüne dek zikredilmiştir. Ayrıca okulların hijyen açısından da güvenli ve periyodik olarak denetlenir hale getirilmesine ilişkin de somut adımlar atılmamıştır. Temizlik malzemelerinin masrafının bile velilere ve öğretmenlere yıkıldığı gerçeği, birçok okulda kadrolu temizlik personelinin bulunmaması inatla görmezden gelinmektedir.”

“AŞILAMA KONUSUNDA SAĞLIKLI RAKAMLAR AÇIKLANMADI”

“Ayrıca eğitim emekçilerinin aşılanması konusunda da sağlıklı rakamlar açıklanmamaktadır. Devletin haber kurumu olan Anadolu Ajansı’nın en son geçtiği 15 Mayıs tarihli haberde ‘şu ana kadar, okul öncesi eğitim, ilkokul ve köy okulu öğretmenleri ile bu alanlardaki eğitim çalışanları olmak üzere toplam 499 bin personele aşı randevusu açıldı. Böylelikle, öğretmen ve okul çalışanı sayısının yüzde 40’ına ulaşıldı.’ denmektedir. Oysa Türkiye’de devlet kadrosunda çalışan 996 bin 814, özel kuruluşlarda çalışan 336 bin 308; yani toplamda 1 milyon 333 bin 122 öğretmen vardır. Yani ‘öğretmenler ve eğitim çalışanlarının yüzde 40’ı’ olarak açıklanan aşılanma oranı, sadece öğretmenlerin yüzde 40’ına bile denk düşmemektedir. Oysa bu konuda yapılması gereken şey rakamlarla oynamak değil aşılamaları eksiksiz olarak tamamlamaktır.”

“BU BASİRETSİZLİK ÖĞRETMENLERİMİZİN CANINA KAST ETMEKTEDİR”

“Öğretmenler için açılan aşı randevuları yetersiz olduğu gibi plansızdır da. Özellikle 8. ve 12. sınıfların sınav hazırlığı nedeniyle her halükarda açık tutulacağı belliyse bu sınıflarda ders işleyen eğitimcilerin aşıda neden öncelikli tutulmadığı sorusu cevapsızdır. Yine özel ilgiye muhtaç çocuklarımızın eğitim gördüğü kurumlardaki öğretmenlerimizin de bu süreçte düşünülmemiştir. Oysa bu kurumlarda eğitim gören yavrularımızın birçoğunun öğrenme güçlüğü olması ve temas problemi yaşaması nedeniyle maske takmayı alışkanlık edinememiştir ve bu kurumlar öğretmenler için diğer tüm kurumlara göre daha tehlikeli hale gelmiştir. Yani ortadaki aciliyete rağmen eğitimcilere aşı önceliği tanımayan hükümet, eğitimcilere tanıdığı aşı miktarını da mantığa uygun programlayamamış, sınıfta kalmıştır. Ne yazık ki bu plansızlık, basiretsizlik öğretmenlerimizin canına kast etmektedir.”

“EĞİTİM ÇALIŞANLARININ CANI VE TOPLUM SAĞLIĞI ÜZERİNDEN ZAR ATMAYIN!”

“Yüz yüze eğitime geçilecek sınıf ve okulların neden son dakikada açıklandığı, neden daha önceden ilan edilerek veli ve öğretmenlere hazırlanma imkanı verilmediği de cevabı bulunamayan sorular arasındadır. En kritik kararları dahi keyfiyetle ve son dakikada açıklamayı bir ritüel haline getiren hükümet, bu kararıyla da eğitim camiasını yok yere bir telaşa sürüklemiştir. Eğitim-İş olarak bir kez daha uyarıyoruz: Pandemi süresince eğitimi ikinci plana itip eğitim emekçilerini aşıda öncelikli tutmadınız. Eğitimi bir uzaktan, bir yüz yüze sürdürerek yapboza çevirdiniz. Birçok öğrencinin eğitimden, birçok öğretmenin de yaşamdan kopmasına yol açtınız. Şimdi pandemideki tablo hâlâ ağır olmasına rağmen aşılamayı beceremediğiniz eğitimcilerle yüz yüze eğitime geçileceğini ilan ettiniz. Eğitim çalışanlarının canı ve toplum sağlığı üzerinden zar atmayın! Yüz yüze eğitim, tüm eğitim emekçileri aşılanmadan, canından endişe etmeden insan yetiştirebilecek hale gelmeden başlatılamaz! Açık olacağını ilan ettiğiniz okul ve sınıfların eğitim emekçilerini derhal aşılamanız ve sonrasında bu aşılamayı tüm eğitim camiasına yaymanız şarttır. Aksi her uygulama, cinayetten farksız olacaktır!” Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER