WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

En katılımlı online kongrelerden biri oldu

En katılımlı online kongrelerden biri oldu
Bu haber 16 Eylül 2020 - 10:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pandemi döneminde yapılan en geniş katılımlı online kongrelerden biri olma özelliğini taşıyan “2. Uluslararası Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri E-Kongresi (E-AGBIOL 2020)” Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde başarıyla tamamlandı.

Dijital ortamda gerçekleşen kongre yerli bir yazılımla organize edilirken, kongreye 55 ülkeden 1.100’ü aşkın araştırmacı çevrimiçi olarak katıldı. Kongre Başkanlığı görevini Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Kaya’nın üstlendiği uluslararası etkinlikte toplam 500 bildiri yayınlandı.

Kongre ile ilgili açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Ayçiçeği Koordinatörü, Dünya Ayçiçeği Derneği Eski Başkanı, Trakya Üniversitesi Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, kongreye dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda araştırmacının online olarak katıldığını belirtti. Kongrenin pandemi öncesi planlandığını ancak yaşanan süreçten ötürü kongreyi dijital ortama taşımak zorunda kaldıklarını ifade eden Prof. Dr. Yalçın Kaya, “Normal şartlarda birçok misafiri burada Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde ağırlayacaktık ancak pandemi süreci buna izin vermedi. Bilimde durmak, geri kalmak yoktur. Biz de bu doğrultuda konferansımızı online olarak yapma kararı aldık. Çok yoğun bir ilgi ve katılım oldu. Bu da bizleri memnun etti.” dedi.

“YÜZLERCE KATILIMCININ AYNI ANDA SUNUM YAPMASINI SAĞLADI”

55 ülkeden bin 100’ü aşkın araştırmacının çevrimiçi olarak katıldığı konferansın yerli bir yazılımla gerçekleştiğini ifade eden Prof. Dr. Yalçın Kaya, “Yerli yazılım sayesinde konferansta tüm katılımcılar aynı anda bir araya gelerek sunumlarını arka arkaya sunabildi. Katılımcılar ayrıca tarım, biyoloji ve yaşam bilimi başlıkları altında çok faydalı bildiriler sundu.” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTE OLARAK KONGRE KONUSUNDA İYİ BİR TECRÜBEYE SAHİBİZ”

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise pandemi öncesinde Trakya Üniversitesi olarak her hafta uluslararası bir kongreye imza attıklarını ve kongre konusunda iyi bir tecrübeye sahip olduklarını belirtti. Dijital olarak gerçekleşen kongre sayesinde yüz yüze gelemeyecek birçok bilim insanının yerli bir yazılım üzerinden bir araya geldiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bölgemiz tarım bölgesi. Edirne olarak Türkiye’de çeltiğin ve ayçiçeğinin en büyük üreticisiyiz. Başarıyla tamamlanan bu organizasyon; ilgili alanlarda yeni gelişmelerin tartışıldığı, yol haritalarının çizildiği, bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli ve verimli bir kongre oldu. Değerli Yalçın Hocamızı, ekibini ve kıymetli öğrencilerimizi gönülden kutluyorum. Bu ekip, var olan gelişmelere hızla adapte olan, önceden planlanan bir organizasyonu, Covid-19 ile ilgili gelişmeler doğrultusundaçok farklı yöntemlerle gerçekleştirerek, başarıyla tamamlayan bir ekip. Kendilerini tebrik ediyorum.” dedi. Trakya Üniversitesinin dijital ortamda kongreler düzenlemeye müsait bir altyapısı olduğunu da sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bundan sonra bu tür etkinlikleri sıkça düzenlemeye devam edeceklerini kaydetti.

“PANDEMİ DÖNEMİNİN EN GENİŞ KATILIMLI ONLİNE KONGRELERİNDEN BİRİ OLDU”

Katılımcı ve bildiri sayısı ile pandemi döneminin en büyük online konferanslarından biri olan “2. Uluslararası Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri E-Kongresi”ne Nepal’den Kolombiya’ya, Nijerya’dan Polonya’ya, Fas’tan Kazakistan’a, Endonezya’dan Amerika’ya kadar farklı kıtalardan 55 ülkenin bilim insanları, online platform aracılığıyla tarım ve yaşam bilimleri alanında hazırladıkları sunumlarını gerçekleştirdi. Haber Merkezi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER