DOLAR 15,5375 % 0.37
EURO 16,2462 % 0.74
GRAM ALTIN 907,59 % 0,64
ÇEYREK A. 1.483,90 % 0,64
BITCOIN 29.818,20 1.5
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°
Google News

FAHİŞ FİYATLARA MEYDAN OKUDULAR

Son Güncelleme :

29 Eylül 2021 - 11:33

FAHİŞ FİYATLARA MEYDAN OKUDULAR

Tekirdağ Süleymanpaşa Değirmenaltı Mahallesi’nde 21.00-00.00 saatleri arasında Akşam Nöbeti’ne devam eden üniversite öğrencileri, kısıtlı yurt imkânları ile fahiş ev fiyatlarının getirdiği barınma sorununun acilen çözülmesini talep ediyorlar.

Pandemi ile geçen iki yılın ardından okulların açılmasıyla öğrencilerin eğitim haklarından yaralanamadıkları kaydedilen basın açıklamasında; “Kredi ve Yurtlar Kurumu’na gelen zamlara, özel yurtlarda ve öğrenci evlerinde hiçbir kira denetiminin olmaması da eklendi. Ev sahiplerinin öğrencilere; ‘Ya zam yaparım, ya kapının önüne koyarım’ baskısı arttı. Artık barınamıyoruz” vurgusu yapıldı.

Öğrenci Sendikası tarafından birçok ilde gerçekleştirilen barınma sorunu konulu “Akşam Nöbeti” Tekirdağ’da da sürdürülüyor. Değirmenaltı Mahallesi Yılmaz Büyükerşen Caddesi’nde bir araya gelen Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri, barınma sorunu çözülünceye kadar 21.00-00.00 saatleri arasını kapsayan “Akşam Nöbeti”ne devam edeceklerini kaydettiler.

“KANTİNLERE, ULAŞIMA, YURTLARA HER ŞEYE ZAM…”

Akşam Nöbeti’nde yapılan basın açıklamasında şu önemli açıklamalara yer verildi: “Öğrenciler neden Akşam Nöbeti’nde? Çünkü barınamıyoruz. Pandemi ile geçen iki yılın ardından okullar açıldığında, artık eğitim hakkımızdan yararlanamadığımızı fark ettik. Kantinlere, ulaşım ücretlerine gelen zamlar derken günlerimiz, gözlerimize inanamamakla geçiyor. Bardağı taşıran son damla ise barınma sorunu oldu. KYK yurtlarına gelen zamlara, özel yurtlarda ve öğrenci evlerinde hiçbir kira denetiminin olmaması eklendi. Ev sahiplerinin öğrencilere ‘Ya zam yaparım, ya kapının önüne koyarım’ baskısı arttı.”

“KYK KAZANAMAYANLAR NEREDE YAŞAYACAK”

“Sonuç: 2021 yılında, Türkiye’de binlerce sıra arkadaşımızın okurken kalabileceği bir yeri yok! Biz bu sorunu dile getirdiğimizde, yetkililerden ‘Keşke hiç söylemeselerdi’ dediğimiz şeyler duyuyoruz. Bizi ‘terörle bağlantılı olmak, provokasyon yaratmak’ gibi gerekçelerle yaftalıyorlar! ‘Barınamıyoruz’ demek provokasyon mu? Öğrenciler arasından kurayla KYK yurduna öğrenci seçen bizzat bakanlığın kendisiyken, kura ile kazanamayanlar nerede yaşayacak?”

“BİRLİKTE BU SORUNU ÇÖZERİZ!”

“Biz, öğrencilerin barınma sorununa dikkat çekmek için Türkiye’nin dört bir yanında sıra arkadaşlarımızla her akşam 21.00-24.00 saatleri arasında ‘Akşam Nöbeti’nde buluşmaya karar verdik. Akşam Nöbeti’ne katılan herkes ‘barınamayan’ değil. Ama zaten sorun da bu değil! Biz, sıra arkadaşımız sokakta yatarken evimizde uyuyamıyoruz. Tek bir arkadaşımız bile barınacak yeri olmadığı için sokakta sabahlıyorsa, o zaman biz de sokakta sabahlarız. Kendi eğitim hayatını ‘rakiplerini geçmeye’ adayarak geçirenler, bizim aynı battaniyeye sarılarak sokakta nöbet tutmamıza anlam veremiyor olabilirler. Son sözümüz tüm Türkiye’ye: Bu akşam sokakta nöbet tutan öğrencileri yalnız bırakmayın! Çayınızı, Kahvenizi, çorbanızı alıp gelin. Televizyonlardan izleyip desteklemekle yetinmeyin. Birlikte bu sorunu çözeriz!”

Habertrak/Özlem İnan