DOLAR 16,8853 % -2.7
EURO 17,8334 % -2.47
GRAM ALTIN 992,10 % -2,33
ÇEYREK A. 1.622,09 % -2,33
BITCOIN 21.278,40 0.55
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 20°
Google News

Fitoterapi ve Çocuklarda Kullanımı

Son Güncelleme :

30 Mart 2020 - 12:14

Fitoterapi ve Çocuklarda Kullanımı

Çocuklarda fitoterapi, etkileri gösterilmiş ve yan etkileri olmayan bitkiler ile doz ve süre ayarlaması yapılarak rahatlıkla kullanılmaktadırlar. Dâhili ve harici birçok uygulama şekli mevcuttur. Şurup, tentür, fitil halinde kolaylıkla kullanılabilirken kapsül ve tablet formları büyük çocuklar için uygundur. Haricen uygulamada tıbbi banyo, el-ayak banyosu, yağ, krem, merhem, kompres, lapa ve masaj ve aromaterapi lambası ile uçucu yağ kullanılması gibi çok seçenek mevcuttur.  Bütün bu kolaylıklara rağmen çocuklar üzerinde çalışma yapılmasındaki zorluklar ve yeterli çalışmanın yapılmamış olması tıbbi bitkilerin pediatrik yaş grubunda kullanımını gereğinden daha fazla kısıtlamaktadır. Bu nedenle bitkiden bitkiye değişebilen yaş sınırlamaları getirilmiştir. Sınırlamaların bir kısmı tıbbi gereklilikten büyük bir kısmı ise çalışma yetersizliğindendir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise çocuklara hangi bitkilerin verilebileceğinden çok verilmemesi gereken bitkilerin bilinmesi ve kesinlikle kullanılmamasıdır.

Çocukluk çağı hastalıklarında kullanılan tıbbi bitkilere örnekler;

Thymus vulgaris (Kekik): Labiatae familyasından çok yıllık otsu bitkidir. Topraküstü kısımları ve uçucu yağı kullanılır. Sinir sisteminde yatıştırıcı, sindirim sisteminde midevi, ayrıca antiseptik, sekretolitik, spazmolitik etkileri vardır. Gargara, pastil, öksürük şurubu, %2-5 lik infüzyon şeklinde yapılan tıbbi çayı kullanılır.

Hedera helix (Duvar sarmaşığı): Araliaceae familyasından çok yıllık bitkidir. Kurutulmuş yaprakları kullanılır. Çok güçlü sekretolitik etkisi vardır. Çocuklarda üst ve alt solunum yolu enfeksiyonunda kullanılmak üzere şurup formu vardır. Bu form ülkemizde eczanelerde bulunmaktadır.

Matricaria chamomilla (Tıbbi papatya): Asterecae familyasından çok yıllık otsu bitkidir. Tedavide çiçekleri kullanılır. Antiseptik, spazmolitik, astrenjan, antiinflamatuar etkisi vardır. Dahilen üst solunum yolu membran iritasyonu ve gastrointestinal sistem inflamatuar hastalıklarında, haricen deri inflamasyonlarında kullanılır.

Foeniculum vulgare (Rezene): Apiaceae familyasından çok yıllık bitkidir. Tedavide meyveleri kullanılır. Sabit yağ ve uçucu yağ içerir. Antimikrobiyal, antioksidan, sekretolitik, ekspektoran, antifungal etkisi vardır. Solunum yolu enfeksiyonlarında destek tedavide ve mideyi rahatlatıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve gaz söktürücü özelliğinden dolayı dispeptik şikayetlerde kullanılır.

Valeriana officinalis (Kediotu): Valerianae familyasından çok yıllık otsu bir bitkidir. Kurutulmuş kökleri kullanılır. Sinir sistemini yatıştırıcı, uyku verici özelliği vardır.

Hypericum perforatum (Sarı kantaron): Hyperaceae familyasından çok yıllık otsu bir bitkidir. Taze veya kurutulmuş çiçekli dalları kullanılır. Antispazmodik, kabız, yatıştırıcı, haricen yara iyileştirici özelliği vardır.

Dünyada özellikle gelişmiş ülkelerde çocukluk çağı hastalıklarında fitoterapi tedavi edici ya da destekleyici şeklinde yaygın olarak Sambucus nigra, Melissa officinalis, Salvia officinalis, gibi bitkiler ılımlı etkiye sahip olup yaş sınırına uymak kaydıyla çocukluk döneminde kullanılabilmektedir.

Çocukluk çağı hastalıklarında özellikle solunum yolu enfeksiyonlarında, sık tekrarlayan enfeksiyonlarda Almanya gibi ülkelerde reçetelerde ilk fitoterapötikler yer almaktadır. Fitoterapi Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde çok gelişmiş olup doktor reçetelerine girmekte ve fitoterapötikler eczanelerden temin edilmektedir.

Çocuklarda kullanılabilen çok sayıda ılımlı özelliğe sahip tıbbi bitki hem tedavinin sağlanmasında hem de çocukların gereksiz yere antibiyotik gibi kimyasalların kullanılmasının önüne geçilmesinde büyük yarar sağlamaktadır.