DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
GRAM ALTIN 2.438,65 % -0,91
ÇEYREK A. 3.987,20 % -0,91
BITCOIN 2.148.936 -4.588
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°

Albayrak, “AKP İl Başkanlığı yanlış konuşuyor”

Son Güncelleme :

04 Temmuz 2018 - 11:44

SULU ATIŞMA

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığı’nın yaşanan su kesintileri ile ilgili yaptığı açıklamalara cevap verdi.  Albayrak, “AKP İl Başkanlığı yanlış konuşuyor, doğru bilgi vermiyor” dedi.

ALBAYRAK’TAN AÇIKLAMA

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, AK Parti İl Başkanlığı tarafından yaşanan su kesintileri ile ilgili yapılan açıklamalara bir basın açıklaması yaparak açıklık getirdi.

Kesintilerin elektrik arazası kaynaklı olduğunu ifade eden Albayrak, “Çorlu İlçesi Nusratiye Mahallesinde bayram öncesi meydana gelen arıza TESKİ ekiplerince tespit edilmiş ve mümkün olan en kısa sürede kısa sürede giderilmiştir. Bu konuda basın açıklaması yapılmasına rağmen aynı konunun tekrar gündeme getirilmesi anlamsızdır. Diğer taraftan, Süleymanpaşa İlçesi Çınarlı Mahallesi başta olmak üzere bazı mahallelere Aşağısevindikli ana isale hattında ve Naip içme suyu terfi hattında elektrik kesintilerine bağlı üst üste yaşanan arızalar nedeniyle yeterli su verilememiştir” dedi.

ELEKTRİK KAYNAKLI

Yaşanan su kesintilerinde vatandaşların depolarının bedelsiz doldurulduğunu ifade eden ALbayrak, “1990’lı yıllarda imalatı yapılan Aşağısevindikli isale hattında meydana gelen arızaların temel sebebi, geçen hafta yaşanan aşırı yağışlardan sonra elektrik kesintilerine bağlı olarak pompaların sık sık durması ve hatta koç darbesi oluşmasıdır.Şöyle ki, Aşağısevindikli isale hattını besleyen elektrik şebekesinde 27.06.2018 tarihinde farklı saatlerde iki defa elektrik kesintisi yaşanmış, ardından da isale hattında üst üste patlaklar meydana gelmiştir. Yine aynı gün Naip içme suyu terfi hattında da elektrik kesintisi yaşanmış, Naip Barajından da yeterli su alınamamıştır.Bundan dolayı depolardaki su seviyesinin yetersiz kalması ve aşırı kullanım sebebiyle bazı mahallelerin üst kesimlerine yeterli su ulaştırılamamıştır. Bu süreçte vatandaşımıza duyuru yapılmış,muhtarlarımız bilgilendirilmiş, ayrıca talep gelmesi halinde içme suyu tankerleri ile vatandaşların su depoları bedelsiz olarak doldurulmuştur” diye konuştu.

NAİP BARAJI İHTİYAÇLARI KARŞILAMAKTAN UZAK

Naip Barajı’ndan yeteri kadar su alınamadığını iddia eden Albayrak, “Naip içme suyu arıtma tesisinden su temin edildiği doğru olup, 2015 yılında hizmete girmesi gereken tesisin ancak birinci etabı geçen aylarda hizmete alınabilmiştir. Bununla beraber tesisteki eksiklikleri gidermek için TESKİ tarafından revize çalışmaları halen devam etmektedir. Yapılan tesisin Tekirdağ merkez ilçesi Süleymanpaşa’nın içme suyu ihtiyacının tamamını karşıladığı iddiası doğru değildir. Tekirdağ ili merkez ilçemizin içme suyu ihtiyacı günlük asgari 650 l/s’dir. Bazı aylarda tüketim 700 l/s ulaşabilmektedir. Naip içme suyu arıtma tesisi devreye girmeden önce Aşağısevindikli isale hattından ortalama 450 l/s ve Sarılar isale hattından da ortalama 200 l/s içme suyu temin edilmekteydi. Naip İçmesuyu arıtma tesisinin birinci etabının devreye girmesiyle 270 l/s su temin edilerek şehrin toplam su ihtiyacının yaklaşık %40’ı karşılanabilmektedir. Tesis tam kapasite çalıştığında bile Aşağı Sevindiklive Sarılar isale hattından en az 380 l/s su almak mecburiyeti bulunmaktadır. Özetle DSİ tarafından yapılan ve TESKİ’ye devredilen Naip İçme Suyu Arıtma tesisi bu haliyle Süleymanpaşa’nın su ihtiyacını karşılamaktan uzak olup, %60 oranında derin sondaj kuyularından su alma zorunluluğu devam etmektedir. Naip İçme Suyu Arıtma Tesisinin ikinci etabı yapım işinin hükümet yatırım programına alınması gerekmektedir” sözlerini kaydetti.

İSTİSMAR EDİLİYOR

AK Partililerin olayı istismar ettiğini belirten Albayrak, “Sonuç olarak; bölgemizde geçen hafta yaşanan afet boyutunda yağış ve devamında gelen plansız elektrik kesintilerisu temin sistemini olumsuz etkilemiş ve üst üste arızalara yol açmıştır. TESKİ ekiplerinin gece gündüz çalışması sonucu arızalar giderilmiş ve 29.06.2018 tarihinde akşam saatlerinde sistem normale dönmüştür. Bu sürede vatandaşlarımızın susuz kalmaması için TESKİ emekçilerinin gösterdiği gayret takdire şayandır. Hiç arzulanmamasına rağmen afet durumundan kaynaklı ve kurum dışı nedenlerle yeterli su veremediğimiz vatandaşlarımızın göstermiş olduğu anlayış ve sabırdan dolayı onlara teşekkür ediyoruz.  Tamamen olağanüstü şartlardan kaynaklı arızaları siyasi istismar malzemesi yapmaya çalışan ve kamuoyunu yanlış bilgilendiren açıklamalara vatandaşlarımızın itibar etmemesini temenni ederiz.” dedi.

Habertrak/Ferhat Akgün