DOLAR 32,5438 % -0.04
EURO 34,8618 % -0.11
GRAM ALTIN 2.423,31 % 0,01
ÇEYREK A. 3.962,11 % 0,01
BITCOIN 64.110,01 -3.302
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°

Alpullu’da Pancarköy deresi ıslah çalışmaları tamamlandı

Son Güncelleme :

26 Temmuz 2018 - 9:59

Alpullu Belediye Başkanlığı’nca, Bulgaristan – Türkiye Sınır ötesi İşbirliği Programı kapsamında, Topolovgrad ve Alpullu Belediye sınırları içinde ve çevresinde doğal afetlerin yol açacağı sel baskınlarını önlemek ve insanların yaşam kalitesini artırmak” amacı ile başlatılan Pancarköy Deresi ıslah çalışmaları tamamlandı.

 Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı,  “Pancarköy Deresi ıslah çalışmalarının tamamlandığını belirterek, iki adet çelik yaya köprüsü imalatı ve peyzaj çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Başkan Kırcı, projenin tamamlanan alanı ile ilgili şöyle devam etti; “Projemizin sözleşmesi 20.03.2017 tarihinde imzalanmış olup, uygulama süresi 24 aydır. Projenin toplam bütçesi 544.734,16 Euro iken; Alpullu Belediyesi’ne ait kısmı 209.481,35 Euro’dur. Bulgaristan’daki ortağımız Topolovgrad Belediyesi’dir. Oradaki projenin uygulanacağı alan Sinapovo Köyü’ndeki Sinapovsko Nehri’dir. Biz Alpullu Beldesi’nde ise Pancarköy Deresi’nin Alpullu içerisinden geçen 1100 metrelik alana projemizi uyguladık. Pancarköy deresinde nehir yataklarına suyun iletkenliğini arttırmak için tamir ve restorasyon çalışmalarını yaptık. 1100 metre mesafedeki uygulama alanımızda dere temizlenip, kanal çalışmalarını tamamladık. Bundan sonraki peyzaj çalışmaları yani nehrin iki yanı çimlendirilerek yürüyüş yollarıyla birlikte iki yaya köprüsü de yeniden inşa edilerek asma köprü şeklinde olacak ve ışıklandırılıp, beldemize görsel bir güzellik katacaktır. Şuan itibari ile bu çalışmalarımızda bütün hızıyla devam etmektedir. Aynı zamanda bu çalışmalar ile birlikte Alpullu Beldesi’nde bulunan yerel halkımıza eğitimler vererek ve sosyo – ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacağız. Burada ki en büyük amaçlarımızdan biri de halkın bilinçlendirilmesi ve gelecekte oluşabilecek sel taşkınlarının önüne geçilmesi, doğal ve insan kaynaklı felaketlerin sonuçlarının önlenmesi ve hafifletilmesi olup, derenin kirliliğinden kaynaklanan kötü koku ve hastalıkların önlenerek halkımızın yaşam kalitesini arttırmaktır. Ben ve Belediye Meclisim halkımıza daha güzel bir Alpullu sunmak ve daha temiz yaşanabilir bir çevre yaratmak için çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam etmekteyiz.”

Habertrak/Metin Karakuş