DOLAR 32,5438 % -0.04
EURO 34,8618 % -0.11
GRAM ALTIN 2.423,31 % 0,01
ÇEYREK A. 3.962,11 % 0,01
BITCOIN 64.110,01 -3.302
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°

“Basın demokrasinin temel direğidir”

Son Güncelleme :

24 Temmuz 2018 - 10:36

Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Başkanı Cenap Kürümoğlu, basında sansürün kaldırılış yıldönümü olan “24 Temmuz Basın Bayramı” dolayısıyla basın emekçilerinin bayramını kutladı.

“ÜLKEDEKİ EN ÖNEMLİ DİNAMİK”

24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte Türk basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü kutlanan Basın Bayramı nedeniyle Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Başkanı Cenap Kürümoğlu, basının bir ülkedeki en önemli dinamiklerden birisi olduğunu ifade ederek bir kutlama mesajı yayınladı.

“BASIN DEMOKRASİNİN GÜÇLENMESİNDE ÖNEMLİ BİR GÜÇ”

Basının haber alma ve yayma özgürlüğünün, demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarının en başında yer aldığını kaydeden Kürümoğlu, halkın doğru ve tarafsız haberi bir şekilde alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşlarının aynı zamanda demokrasinin güçlenmesinde önemli bir güç olduğunu söyledi.

“BASIN ÇOK BÜYÜK SIKINTILAR VE İMKANSIZLIKLAR İÇİNDE “ 

Ulusal basının yanında, bölgelerimizde yaşanan olaylardan ve gelişmelerden haberdar olunmasını sağlayan yerel basın ile çalışanlarının, halkın haberdar olmalarını sağlarken çok büyük sıkıntılar ve imkansızlıklar içinde ve  büyük özveriyle görevlerini yerine getirdiği e vurgu yapan Kürümoğlu, “Basınımız bu görevlerini yaparken doğru, yansız ve hızlı bir şekilde bilgi ve haber vermek, olumsuzlukları sorgulayarak kamuoyu oluşturmak, toplumu bilinçlendirmek görevini yerine getirmektedir. İletişim organları günümüzde, her geçen gün daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Basınımız bu alanda üstlenmiş olduğu sorumluluk misyonu, halkımızın doğru ve tarafsız haber almasını sağlamaktadır. Bu ağır sorumlulukları karışışında, basın mensuplarımız, görevlerini yerine getirirken mesai mefhumu olmaksızın, zor şartlar altında, özveriyle ve meslek onurlarına yaraşır bir şekilde çalışmaktadırlar” diye konuştu.

Basının demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunun altını çizen Kürümoğlu, “Her zaman demokrasiye, birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan basın mensuplarımızın ve basın kuruluşlarımızın 110 yıllık hür ve bağımsız meslek faaliyetlerini gönülden kutluyor, bu vesile ile Tekirdağ’da görev yapan yerel basın emekçilerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Habertrak/Aytaç Doğaner