DOLAR 32,8011 % 0.91
EURO 35,3624 % 0.99
GRAM ALTIN 2.466,14 % 1,38
ÇEYREK A. 4.032,13 % 1,38
BITCOIN 66.335,99 1.369
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 32°

Bayram coşkuyla kutlandı

Son Güncelleme :

20 Mayıs 2024 - 16:31

Bayram coşkuyla kutlandı

Tekirdağ’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi.

Tekirdağ’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, sahil dolgu alanında bulunan amfi tiyatrodaki etkinliklerle devam etti.

Amfi Tiyatroda düzenlenen tören Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı.  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ilgili konuşan Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Üzgün, 19 Mayıs’ın Türk Milletinin uyanış günü olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti;” Bugün bir milletin yeniden doğuşunun kutlu günüdür.19 Mayıs ; Diriliş, uyanış, tüm dünyaya haykırışın şehit kanıyla bezenmiş al bayraktaki güçlü sesidir  … 105 yıl önce yakılan tam bağımsızlık meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüledolaşmasının , milli egemenliğin, Büyük Önder’le bütünleşmiş ve çelikleşmiş Milli iradenin tarihidir 19 Mayıs. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milleti’nin kuruluşu ve kurtuluşuna giden yolda Mustafa Kemal Atatürk’ün milletin tarihini ve talihini değiştirdiği gündür 19 Mayıs. Ülkemin aydınlık geleceği olan Türk gençliğinin doğum günü, Cumhuriyetin asil gençliğinin bayramıdır bugün. Milli Mücadele ruhuyla, büyük bir cesaretle dönüm noktası kararların ateşinin yakıldığı bu kutlu gün, imanlı  yüreklerinizle- güçlü fikirlerinizle , ezelden ebede daima yaşayacaktır. Bu mücadelede en büyük gücümüz şanlı tarihimizin neferleri olan siz gençlersiniz!

Tarih boyunca devletler ve medeniyetler kurmuş, hak ve adaleti insanlığa öğretmiş yüce bir milletin , kahraman ecdadımın yiğit evlatları! Siz; milletine istiklâl aşkını veren Nene Hatunların, siz, kurtuluş mücadelelerinin ilk kurşunlarını atan Hasan Tahsinlerin, tarihi tarih yapan Fatihlerin, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Seyit Onbaşıların ve “Ya istiklal ya ölüm!” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarısınız!Bu eşsiz milletin evlatları olarak, siz gençler! Adım adım, el ele kol kola, gönül coğrafyamızın şanını sonsuza kadar tüm dünyaya gösterecek, insanlığa umut, ecdadımıza dua taşıyacaksınız.

“Yeni Türkiye Yüzyılları”

Son dönemde genç mühendislerin özellikle savunma sanayisindeki başarıla da atıfta bulunan Spor Müdürü Üzgün, konuşmasını şöyle sürdürdü;”  Başarı yolculuğunuz ,bu kutlu zaferlerin ışığında ve  ecdadımın kılavuzluğunda sonsuza kadar devam edecek  ve sizler ”Yeni Türkiye Yüzyılları ” inşa edecek, inanacak, başaracak, şahlanacaksınız.! Semalarda ezan sesi eşliğinde , şanlı al bayrağı dalgalandıracak,  , İHA,SİHA,KAAN gibi nice yeni nesil araçları gururla uçuracak, daha  nice yeni başarılara imza atacaksınız! Sizlerin 19 Mayıs’ın içerdiği derin anlamın idraki içinde, ecdadımızın emaneti olan bu vatanı daima koruyacağınıza, bizi biz yapan değer, ilke ve hasletlere sonuna kadar sahip çıkacağınıza güvenimiz tamdır”

“Yeni Nesil, İstikbal Sizsiniz”

Geçlerin, Ülkemizin istikbal olduğunu da vurgu yapan Üzgün” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” Bizim bu ülkeye olan sevdamız, bayrağımıza olan aşkımız, aydınlık geleceklere ve sizlere olan inanıcımız asla bitmeyecek.  Bu düşüncelerle, Büyük Atatürk’ün, mukaddes vatanımızın bölünmez bütünlüğü yolunda, kurtuluş mücadelesini başlattığı bu anlamlı günün yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyor,  Millî değerlerin ışığında Türk istiklalini ve Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza dek koruma görevi verilen Türk gençliğinin ve aziz milletimizin ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları gösteri yaptı.

Bayram programında kültürel ve sportif alanda başarı sağlayan öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödül verildi.

Programa Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, AK Parti Tekirdağ milletvekilleri MestanÖzcan, ve DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer,Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin,  kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.