DOLAR 32,5102 % 0.01
EURO 34,6622 % -0.11
GRAM ALTIN 2.432,75 % -2,67
ÇEYREK A. 3.977,55 % -2,67
BITCOIN 66.361,97 2.429
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°

Buğdayda rekolte düştü

Son Güncelleme :

05 Temmuz 2018 - 10:35

Trakya’da aşırı yağış, ardından kuraklık, hasat zamanı da yoğun yağmurlarla birlikte gelen iklim değişiklikleri buğdayı vurdu. Tekirdağ’da 15 gecikmeyle hasada başlayan çiftçiler, üründe kalitenin düştüğünü belirten, yapılan ölçümlerde rutubet oranları beklenenin çok üzerinde çıktı.

Türkiye’nin buğday ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayan Trakya’da, değişin iklim şartları buğdayı vurdu. Tohum ekme zamanı aşırı yağışlar, ardından beklenen mevsimde yağışların düşmemesi sonucu meydana gelen kuraklık üründe ‘kök hastalığı’ meydana getirdi. ‘Hastalık Edirne’de üründe yüzde 50’ye varan ürün kaybı yaşatırken, bu kez Tekirdağ’daki aşırı yağışlar nedeniyle üreticiler zamanında hasat yapmak için tarlalara giremedi. Bölgede 1 milyon 750 bin dekar alanın büyük bölümünde görülen hastalık ve zamanında hasat yapılamaması nedeniyle verim kaybı üreticileri üzdü. Edirne’de kuraklık ve ardından gelen yağışlar tarlalarda derin çatlaklar oluştururken, halen toprağın yaş olması nedeniyle tarlasına giremeyen üreticiler bulunuyor.

TEKİRDAĞ’DA 15 GÜN GECİKMELİ HASAT

Aşırı yağmurun etkili olduğu Tekirdağ’da üreticiler buğday tarlalarında 15 gün gecikmeyle hasat yapmaya başladı. Tekirdağ Önder Çifti Derneği Başkanı İmdat Güngör, yağışlar nedeniyle zeminin yumuşak ve buğdayların da rutubetli olduğunu belirterek, bu nedenle hasat yapılan ürünün de kalitesinin düştüğünü söyledi. Güngör, Trakya’da iklim değişikliği özellikle hububat tarımında olumsuzluğa neden oldu. Bunların başında da kış aylarının çok yağışlı geçmesi, bahar aylarında havanın aşırı kurak olması bitkilerin kötü şekilde oluşmasına neden oldu. Ayrıca hasat da verim kaybı ve buğdayın tam gelişmemesine neden oldu. Diğer yandan bu olumsuzluk hayvancılıkta kullandığımız buğday saplarının da kaliteli gelişmesine engel oldu dedi.

İmdat Güngör, Tekirdağ’da buğday hasadının yüzde 30’unun yapılabildiğini ifade ederek, Buğdayda maksimum yüzde 30- 35 gibi bir kısım biçilmiştir. Ancak il merkezi dışındaki alanlarda çok düşük verimler var. Aldığımız bilgiye göre, dönüm başına 150-200 kilo verimler alındığı yönündedir. Ancak il merkezine bağlı köylerde ise verimler biraz daha yüksek durumda. Kalite olarak ise son dönemde yağan aşırı yağışlar hem buğdayda kaliteyi düşürdü, hem de ürünün pazarlamasında sıkıntı yaratacak gibi. Zaten bu yıl olumsuzluklarla başladık üretime. Önce süneyle mücadele ettik. Bunun dışında yurt dışından ithalatın fonlarının indirilmesi bizi zora soktu. Ayrıca geçen yıldan kalan 200 bin ton stok buğdayı Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından piyasaya sunulduğu bilgisi var. Bu da alıcının üreticiden çok fazla ürün almaması, talep etmemesi anlamına geliyor. ve ardından da son gelen yağışlarla kalitesi düşen buğdayın fiyatının ton başına 870 liraya kadar düştüğünü duyduk. Bu da hem verim kaybı hem de fiyat kaybı ile çiftçiyi zor durumda bıraktı dedi..

‘ÜRETİCİ UMDUĞUNU BULAMADI’

Tekirdağ’ın Kılavuzlu Mahallesi’nde yıllardır çiftçilik yapan Hüseyin Engin, bayramdan önce buğday hasadına başladıklarını ancak mevsim şartları olumsuzlaşınca hasadı yarıda kestiklerini söyledi. Engin, Biz bayramdan önce hasada başlamıştık. Ancak yağışların tam hasat dönemine denk gelmesinden dolayı şuana kadar buğday hasadına giremedik. 15 gün gibi bir gecikmeyle tekrar hasada başladık. Tabi bu kadar uzun süreli yağışların olması bizim buğdayımızdaki kalite standardını olumsuz yönde etkiliyor. Bayram öncesi biçtiğimiz ürünün kalite değeri ile şuanda biçtiğimizi ürünün kalite değeri birbirini tutmuyor. Dolayısı ile bu ürünü daha düşük fiyatlara satmak mecburiyetinde kalacağız. Ama tabi iklim şartlarından kaynaklandığı için yapacak bir şeyimiz yok. Umduğumuz gibi gitmedi. Bugün buğday hasadına yeniden başladık. Şuan biçiyoruz, deneme yapacağız ve ölçümlere bakacağız. Sonuçlar istenildiği gibi çıkarsa hasada devam edeceğiz dedi.

RUTUBET YÜKSEK ÇIKTI

Çiftçi Hüseyin Engin’in ürünü üzerinde Ziraat Mühendisi Emre Akyüz tarafından yapılan incelemesinde rutubet ve nem oranları 15.7 düzeyinde çıktı. Oranın normalde 2.0 olması gerektiğini belirten Hüseyin Engin, Oranlar hala yüksek çıkıyor. Bu neden ile hasada 2-3 gün daha ara verebiliriz dedi.

Habertrak/Ferhat Akgün