DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

CHP ÇİFTÇİNİN SESİ OLACAK

Son Güncelleme :

12 Haziran 2024 - 13:44

CHP ÇİFTÇİNİN SESİ OLACAK

 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, buğday fiyatlarının üreticiyi mağdur ettiğini belirterek, üreticinin sesini duymak ve duyurmak için 14 Haziran’da Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde “Buğday Mitingi” düzenleyeceklerini açıkladı.

“Trakya Buğday Mitingi” Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde Hayrabolu Galatasaray Meydanı’nda 14 Haziran Cuma günü saat; 15:00’da yapılacak. Mitinge tüm çiftçileri ve vatandaşları davet eden CHP Tekirdağ İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli; “İlimizde tarımın merkezinde yer alan Hayrabolu ilçemizde 14 Haziran Cuma günü saat 15.00’te Genel başkanımız tarafından ” Buğday Mitingi” düzenlenecektir. Tüm bölge çiftçilerimizin ve bölge halkımızın katılımı ile çiftçimizin mağduriyetini, sesini hükümete ve tüm ülkeye duyuracağız. “diye konuştu.

 

AÇIKLANAN FİYAT MALİYETİN ALTINDA KALDI

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, buğdayın kilogram başına üretim maliyetini 10 bin 78 kuruş olarak açıklarken, TMO ekmeklik buğdayı ton başına 9 bin 250 lira, makarnalık buğdayı 10 bin lira olarak açıkladı. Bu fiyat çiftçiyi büyük bir hüsrana uğradı. Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)’nın 2024 hububat alım fiyatları ve fark ödemesi destekleri açıklandı. Ekmeklik buğday alım fiyatı ton başına 9 bin 250 lira, makarnalık buğday ton başına 10 bin lira. Arpa alım fiyatı ise ton başına 7 bin 250 lira olarak açıklandı. Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS)’ne kayıtlı olan çiftçilere buğdayda ton başına 1.750 lira, arpa için ton başına 750 lira fark ödemesi(prim) yapılacak. Açıklanan düşük fiyat çiftçiler tarafından tepkiyle karşılandı.

 

İL BAŞKANI TAŞMERDİVENLİ; “ÇİFTÇİLERİMİZİN SESİ OLACAĞIZ”

Tüm çiftçileri mitinge davet eden CHP Tekirdağ İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli; “Genel başkanımız çiftçimize de sahip çıkıyor. Ülkemizin her sorununu yakından takip eden genel başkanımız Özgür Özel şimdi de buğday üreticisinin yanında yer alıyor. Hükümet tarafından buğdaya verilen taban fiyat buğday üretim maliyetinin de altında olması nedeni ile çiftçimizi sahiplenmek yine CHP’ye ve genel başkanımız Özgür Özel ‘e kaldı. Bu nedenle ilimizde tarımın merkezinde yer alan Hayrabolu ilçemizde 14 Haziran Cuma günü saat 15.00’te Genel başkanımız tarafından ” Buğday Mitingi” düzenlenecektir. Tüm bölge çiftçilerimizin ve bölge halkımızın katılımı ile çiftçimizin mağduriyet sesini hükümete ve tüm ülkeye duyuracağız. Bu nedenle tüm halkımızı Cuma günü saat 15.00’te çiftçilerimizi desteklemek için mitinge davet ediyorum. Geleceğimize sahip çıkmak için Türk bayrağı altında toplanıyoruz.” şeklinde konuştu. Habertrak/Serhat Yeşilipek