DOLAR 32,5438 % -0.04
EURO 34,8618 % -0.11
GRAM ALTIN 2.423,31 % 0,01
ÇEYREK A. 3.962,11 % 0,01
BITCOIN 64.110,01 -3.302
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°

CHP’li Vekiller ve İl Başkanı kurultaya ‘’HAYIR’’ dedi

Son Güncelleme :

28 Temmuz 2018 - 10:57

CHP’de, Tekirdağ ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir’in de arasında bulunduğu 59 il başkanı, ortak açıklama ile olağanüstü kurultaya gerek olmadığını bildirdi. Kurultay tartışmalarının partiyi yıprattığını ve yerel seçime odaklanmak gerektiğini ifade eden il başkanları, kurultay talebinden vazgeçilmesi çağrısı yaptı. Ayrıca aralarında CHP Tekirdağ’ın 3 vekilinin de bulunduğu 129 vekilde kurultaya destek vermedi. 

‘’ŞU DÖNEMDE KURULTAY ZARAR VERİR’’

CHP’de uzun süredir kamuoyunu meşgul eden kurultay tartışması yeni bir boyut kazandı. Aralarında Tekirdağ ve Edirne’nin de bulunduğu 59 il başkanı yaptıkları açıklamayla, ülkemizin içerisinde bulunduğu şu dönemde erken seçimin de gündemde olduğu bu süreçte kurultayın partiye zarar vereceğini belirttiler.

Konuyla İlgili olarak açıklamalarda bulunan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun,’’ biz siyaset üretmeliyiz siyaset yapmalıyız. İç meselelere değil, dışa konsantre olmalıyız. Kurultayı doğru bulmuyorum.’’ Şeklinde konuştu.

59 il başkanın ortak bildirisinde ise şu ifadelere yer verildi:

“Değerli Cumhuriyet Halk Partililer, kamuoyu önünde, sosyal medya ve basın açıklamaları ile yürütülen olağanüstü kurultay için başlatılan imza süreci partimize zarar vermektedir. CHP İl Başkanları olarak kurultay tartışmalarının imza skoruna dönüştürülerek kamuoyu önünde yapılmasını doğru bulmuyoruz. Kurultay talebi demokratik bir hak olmakla birlikte, seçim öncesi ve seçim sürecinde partimize kapalı olan medya mecraları, parti içi tartışmaları ekranlara taşımakta, tek adam yönetimi ve yandaşları, parti içerisindeki bu tartışmaları ellerini ovuşturarak zevkle ve keyifle izlemektedir. Bu durum iktidarın Cumhuriyet Halk Partisine dönük yürütmekte olduğu algı operasyonunun boyutunu açıkça göstermektedir.

24 Haziran seçimleri sonrasında daha seçim sonuçları analiz edilmeden, tartışılmadan, değerlendirilmeden bir olağanüstü kurultay çağrısı yapılması ve bu çalışmanın sosyal medya, basın ve kamuoyu üzerinden sürdürülmesi doğru değildir. İhtiyacımız olan olağanüstü kurultaydan ziyade birlik, beraberlik ve sorumluluk içinde bu karanlık süreçten çıkabilmemizdir. Sorumluluk sahibi her partilimizin parti içi iktidar mücadelesini ve olağanüstü kurultay tartışmalarını bir kenara bırakarak partimizi kamuoyunda tartıştırmaktan vazgeçmesi ve partimizi yerel seçimlerde başarıya taşıyacak olgunlukta davranması gerekmektedir.”

Habertrak/Aytaç Doğaner