DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % 2,80
BITCOIN 66.150,32 0.04
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Engelli çocuklara ağız diş sağlığı kontrol ve muayenesi         

Son Güncelleme :

26 Şubat 2018 - 13:17

Edirne Belediyesi ve Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi iş birliği ile; Edirne Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engelli çocuklara yönelik ağız diş sağlığı kontrol ve muayenesi gerçekleştirildi.

Edirne Belediyesi’nin sosyal sorumluluk ve sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında; engelsiz bir kent yaratma ideali ile yapımını tamamladığı ve hizmete açtığı Edirne Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde; engelli bireylere düzenlenen eğitimler ve sosyal aktiviteler dışında; engelli çocuklara yönelik ağız diş sağlığı kontrol ve muayenesi gerçekleştirildi.

ENGELLİLERE ÖZEL BİR KENT YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Edirne Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeki çocuklara yönelik düzenlenen ağız diş sağlığı kontrol ve muayenesine katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu; engellilere yönelik çok ciddi çalışmalarının olduğunu ve çok uzun yılardır engellilere özel bir kent yaratmaya çalıştıklarını söyledi. Diş tedavisi çalışması kapsamında 50 engelli çocuğun tedavilerinin yapıldığını kaydeden Tanrıkulu; bu uygulamanın 3 ayda bir aynı merkezde tekrarlanacağını belirtti. Tedavi sırasında sorun tespit edilen çocukların ailelerine bilgilendirme de yapıldığını söyleyen Tanrıkulu; Bugün çok mutluyuz. Engelsiz Yaşam Merkezimizi öğrencilerimizin özellikle diş bakımıyla ilgili; Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Bölümü’nden hocalarla ve sevgili öğrencileriyle beraberiz. Öğrencilerin böyle sosyal projelerde ve aktif olması beni çok mutlu etti. Dişte çok önemli; bir farkındalık da yaratacağız hep beraber. Özellikle Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne çok teşekkür ediyorum. Ben Edirne Belediyesi ve Edirne Halkı adına hocama ve öğrencilere çok teşekkür ediyorum. Çünkü biz Edirne Belediyesi olarak şehrimizi Engelsiz Kent yapmaya çalışıyoruz. Engellilerle ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Çok uzun yıllardır engellilere özel bir kent yaratmaya çalışıyoruz. Burada da; Trakya Üniversite’sinin bize bu katkıları vermesi çok kıymetli. Çok teşekkür ederiz” dedi.

“HEM KONTROL HEM EĞİTİM YAPTIK”

Edirne Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeki engelli çocuklara yönelik ağız diş sağlığı kontrol ve muayenesine katılan; Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı’ndan Araştırma Görevlisi Dt. Sinem Batur “Öncelikle diş sağlığı genel sağlık için çok önemli. Çürükler sonrasında oluşan ağrı, yaşam kalitesini oldukça düşürmekte. Engelli bireyler bu konuda bilgilendirildiğinde ve özellikle aileleri de bilinçlendirildiğinde çürük oranı azalacak. Ve daha sağlıklı bir topluma doğru ilerleyeceğiz. Bu yüzden biz de hem kontrol hem eğitim yaptık” dedi.

Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1., 2., ve 3. Sınıf öğrencilerinden oluşan 22 kişilik bir öğrenci grubunun yer aldığı etkinlikte konuşan; Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencisi Melike Üstün de “Bizler öğrenciler olarak özellikle engelli bireylerimize böyle bir eğitim vermekten çok mutluyuz. Bütün amacımız topluma fayda sağlamak. Okuduğumuz bölümle ilgili bu kontrolleri özellikle yaptığımız için çok daha mutluyuz” dedi.

Habertrak/Ferhat Akgün