DOLAR 32,5438 % -0.04
EURO 34,8618 % -0.11
GRAM ALTIN 2.423,31 % 0,01
ÇEYREK A. 3.962,11 % 0,01
BITCOIN 64.110,01 -3.302
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°

ERASMUS DAVASINDA KARAR

Son Güncelleme :

29 Şubat 2024 - 12:53

ERASMUS DAVASINDA KARAR

KOVUŞTURMAYA GEREK OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ

HER ŞEY USULÜNE UYGUN

Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Turizm Otelcilik Lisesi’nden) Erasmus programı kapsamında Letonya’ya giden 21 öğrenciye AB tarafından gönderilen 122 bin 577 avroyu vermediği iddia edilen yetkililer hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmada öğrencileri yurtdışına götüren okul yetkililerinin öğrencilerin paralarına “Çöktüğü” böylelikle görevi kötüye kullandığı iddia edilmişti. Yargıya taşınan olayda; Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı, yapılan inceleme sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

ŞİKÂYETİ YAPANLAR ÖDEME ALMIŞ

Savcılık tarafından yapılan incelemede, şikayeti yapanların herhangi bir ödeme almadıklarını beyan etmelerine karşın kendilerine ödeme yapıldığı ve bu ödemelerin yapıldığını gösteren tutanaklar karşılıklı olarak imza altına alındığı belirlendi. İncelenen tüm hesaplarda herhangi bir eksik bakiye bulunmadığı ve öğretmenlerin sorumlu oldukları görevlerinin gereğini yerine getirdikleri ve hibe sözleşmesine uygun şekilde hareket edildiğini tespit edildi.

HARCAMALAR FATURALANDIRILMIŞ

Ulusal Ajans İzleme ve Denetim Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Yerinde Kontrol raporlarında şikayet konusu iddia ile ilgili olumsuz bir tespitte bulunulmadığı ve proje hibelerinin harcamalarına ait belgelerin usulüne uygun şekilde düzenlendiği, faturaya dayalı ödeme yapıldığı ve ödeme kayıtlarının tutulduğu belirlendi. Artan hibelerin öğrencilere iade edildiği, proje sürecinde öğrencilere yapılan ödemelere ilişkin tutanakların düzenlendiği, öğrencilerin hak ettikleri paraların kendilerine ödendiği, öğretmenlerin usulsüz bir işlem tesis ettiklerine dair herhangi bir tespit bulunmadığı  ifade edilerek kovuşturmaya gerek olmadığı kararına varıldı.

EĞİTİM İŞ OLAYIN TAKİPÇİSİYDİ

Süreci en başından bu yana takip ettiklerini söyleyen Eğitim İş Tekirdağ 1 No’lu Şube Başkanı Barış Özer; Eğitim-İş olarak iddialar ortaya atıldığı ilk günden itibaren gidip öğretmenlerimizle konuşup masum olduklarına inandık. Daha sonra her platformda öğretmenlerimizin masumiyetini savunduk. Bu ahlaksız iftirayı atanların daha önce çalıştığı okulun konumundan faydalandığı, otellerden bedava tatil talep ettiği bu ortaya çıkınca da okul müdürlüğü tarafından hakkında soruşturma başlatıldığı ve bu soruşturma sonucunda da görev yeri değiştiği bilinmektedir. Bu cezanın intikamını almak için masum insanlara, görevini onuruyla yağan devlet memurlarına çirkin iftiralarda bulunanlarla Siyasi rant uğruna bu iftiraya ortak olanlarla, ve olayın aslını her iki taraftan dinlemek yerine tek taraflı iftiralara kuşak veren ve bu saikle hareket eden siyasetten basına herkesle hukuk önünde karşı karşıya geleceğiz. Eğitim İş her zaman olduğu gibi haklının ve doğrunun yanında durmaya devam edecek, hakkını sonuna dek arayacaktır. Şimdi bu iftira sahiplerine düşen şey tüm kamuoyu önünde öğretmenlerimizden özür dilemektir.” diye konuştu. Habertrak/Serhat Yeşilipek