DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Festival coşkuyla başladı

Son Güncelleme :

14 Haziran 2024 - 17:05

Festival coşkuyla başladı

 

CÜMBÜŞTEN FESTİVALE UZANAN YOLCULUK

NAİP MAHALLESİ’NDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER

 

  1. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali etkinlikleri festivalin kiraz cümbüşü adıyla ilk başladığı yer olan Naip Mahallesi’nde yapılan açılışla başladı. Törende kiraz yarışmalarında dereceye giren üreticilere ödülleri verildi ve Naip Mahallesi’nin meşhur kirazları tanıtıldı. Halk oyunları gösterilerinin sahnelendiği festival açılışı renkli görüntülere sahne oldu.

Açılış programında konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar, kiraz festivalinin köklü bir geçmişi olduğunu ifade ederek; “Festival, 1961 yılında Gazeteci Fahir Taner, Türk Ocağı Başkanı Mehmet Serez, Tiyatrocu Yılmaz İçöz, Halk Eğitim Müdürü Ali Saydam ve Teknik Ziraat Müdürü Cemal Bey’den oluşan ekibin öncülüğünde ve Tekirdağ halkının katkılarıyla “Kiraz Cümbüşü” adıyla Naip Mahallesi’nde başlamıştır.”dedi.

Program Naip Muhtarı Mustafa Bektaş’ın selamlama konuşması ile başladı.

“YARIM ASIRI AŞAN BİR FESTİVAL”

Daha sonra söz alan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar; “Festival, 1961 yılında Gazeteci Fahir Taner, Türk Ocağı Başkanı Mehmet Serez, Tiyatrocu Yılmaz İçöz, Halk Eğitim Müdürü Ali Saydam ve Teknik Ziraat Müdürü Cemal Bey’den oluşan ekibin öncülüğünde ve Tekirdağ halkının katkılarıyla “Kiraz Cümbüşü” adıyla Naip Mahallesi’nde başlamıştır. 3 yıl süren cümbüş yıl 1964’ü gösterdiğinde “Kiraz Festivali” haline dönmüş ve Türkiye’nin dört bir yanında hatta dünyanın çeşitli ülkelerinde bilinen bir organizasyon haline gelmiştir.Tekirdağ’ın tanıtımında büyük rol oynayan, birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Tekirdağ Kiraz Festivali, yarım asrı aşan tarihiyle ülkemizin en uzun süredir devam eden etkinliklerinin başında gelmektedir.” diye konuştu.

Daha sonra kiraz yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri verildi.

Törene; Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler ve mahalle sakinleri katıldı. Habertrak/Serhat Yeşilipek