DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

GAZETE DAĞITIMINA YÜZDE BİN ZAM

Son Güncelleme :

04 Haziran 2024 - 16:47

GAZETE DAĞITIMINA YÜZDE BİN ZAM

PTT’DEN 5 AYDA ZAM YAĞMURU

PTT, gazete dağıtım ücretlerine 5 ay içerinde üç kez zam yaptı. Gazetelerin okuyucu sayısını etkileyen bu zamla birlikte PTT, son dönemde en çok zam yapan kurum oldu ve zam rekoru kırdı.

 

Posta dağıtım firması PTT, yılbaşından bu yana gazete dağıtım ücretlerine beş ay içinde üç kez zam yaptı. İlk zammını 40 kuruştan 80 kuruşa, daha sonra 2,80 TL’ye çıkaran PTT, bir zam daha yaparak 5 ayda yüzde bini bulan zam yapmış oldu. Son zamla birlikte gazete dağıtım ücretlerine 4 TL’ye çıkaran PTT, yeni zamlı tarifesi bugünden itibaren yürürlüğe koydu.

PTT’nin 1,25 gram gelen en düşük tarifeli dağıtım ücretini 4 TL’den yaparken  26,50 gram gelen gazetelerin dağıtım ücreti ise 5,60 TL’de 8 TL’ye çıkarıldı. Bu zamlarla birlikte gazeteler ve okuyucular ne yapacağını şaşırarak zor durumda kaldılar. Dağıtım ücreti bu zamlarla birlikte bir gazetenin satış ücreti olan 4 TL’yi aşmış oldu. Bilindiği gibi; Basın İlan Kurumu 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren en düşük gazete fiyatını 4 TL olarak düzenlemişti.

Daha önce 2 TL olan en düşük olan ücretin 4 TL’ye çıkarılması ve ayrıca gazete dağıtım ana bayilerinin yüzde yüzü aşan oranlarda dağıtım ücretlerine zam yapması tepki çekmişti. Öte yandan,  dolara bağlı olarak kağıt ve kalıp gibi gazete giderlerine gelen zamlar gazeteleri ekonomik anlamda yıprattı. Ancak bu zamlar, senede bir defa yapılırken PTT’nin arka arkaya 5 ay içinde üçüncü zammı yapması ve bu zam oranının yüzde bine ulaşması yerel gazetelerin okuyucu sayısını etkileyeceği tahmin ediliyor. Habertrak/Salih Aydın