DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
GRAM ALTIN 2.438,65 % -0,91
ÇEYREK A. 3.987,20 % -0,91
BITCOIN 2.148.936 -4.588
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°

Hüseyin Pehlivan’a vefa

Son Güncelleme :

16 Temmuz 2018 - 11:05

Hüseyin Pehlivan Anıtı’nı ziyaret etmeden Kırkpınar’a gitmeyen, eski Kırkpınar Yağlı Güreşleri Hakemi Ahmet Akarçay, “Her yıl Kırkpınar’a gitmeden evvel Hüseyin Pehlivan Anıtı’na gidip dua ediyorum. Büyük hayranlık duyduğum güreşçilerden biriydi. Hüseyin Pehlivan’ın 9 kez üst üste başpehlivanlık kazandığı karşılaşmaları izlemeyi çok isterdim. Ama Kırkpınar her zaman heyecanlı müsabakaların yaşandığı bir yer.” dedi.  

 “KAZANAN DOSTLUK VE KARDEŞLİK OLSUN”

Kırkpınar’ın 81 ilden gelen binlerce ziyaretçisiyle Edirne’ye farklı bir renk kattığını belirten Akarçay, “Selimiye camisi ve bahçesi seyircilerle doldu taştı. Güreş ve Kırkpınar denilince aklımıza öncelikle 40 davul, 40 zurna, seyirci, cazgır, hakem gelir. Bunlar olmazsa güreşin bir anlamı olmaz. Kırkpınar minderden farklı bir güreştir. Bizim için yenen de yenilen de pehlivandır. Kazanan dostluk, kardeşlik ve sağlık olsun. Güreşçilerimiz başta Antalya, Samsun, Ordu, Kocaeli, Manisa ve Balıkesir’den katılmaktadır. Baş altında Balıkesirli Ertuğrul Dağdeviren, Manisalı Süleyman Başar, Karamürselli Mustafa Genişsancak başa çıkabilmek için kıyasıya güreşecekler. Başa gelince 2018 tarihinde eski hakem olarak 22 güreş izledim. İzlediğim güreşler arasında öne çıkanlar 2017 başpehlivanı İsmail balaban 8 defa, Orhan oklu 8 defa kürsü yaptılar. Ali gürbüz 4, Faruk Akkoyun 4 kürsü yaptılar.” şeklinde konuştu.

“GÖNLÜM İSMAİL BALABANDAN YANA”

Akarçay, “Eski yağlı güreş hakemi olarak 24 karşılaşma izledim. Kırkpınar’dan önce derece yapan bu güreşçilerimiz arasında kürsü paylaşılacak diye düşünüyorum. Hakem olarak hiç taraf tutmadım. Ahmet Taşçı’dan bu yana altın kemer el değiştiriyor. Altın Kemer artık ebedi alınsın diyorum. Gönlüm İsmail Balabandan yana. İsmail’e Başpehlivanlık yakışıyor. İsmail Balaban cesur, çevik, efendi bir güreşçi hakemlere karşı çok saygılı. 20 güreşte hakemleri de izledim. Kulede Sezgin Yüksel ve Çino Mehmet çok başarılı onların başında meydan hakemliği yaptım. Sahada ve kulede görev yapan hakem arkadaşlara da başarılar diliyorum.” dedi.

Habertrak/Aytaç Doğaner