DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % 2,80
BITCOIN 66.322,11 -0.982
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Ihlamurun sesi olacaklar

Son Güncelleme :

27 Şubat 2018 - 12:02

Yürüyen Ayaklar Seyahat Bloğu, Işıklar Köyü Selanikliler Derneği ve Süleymanpaşa Belediyesi, ıhlamur yürüyüşü gerçekleştirecek.

Tekirdağ’ın çeşitli ilçelerinde toplanarak, her yıl ekonomiye kazandırılan ıhlamur ağaçlarının, duyarsız vatandaşlar tarafından bilinçsizce katledilmesine dikkat çekmek amacıyla; Yürüyen Ayaklar Seyahat Bloğu, Işıklar Köyü Selanikliler Derneği ve Süleymanpaşa Belediyesi, farkındalık yürüyüşü yapacak.

4 Mart Pazar günü, Dağ Yenicesi Köyü’nden başlayacak olan yürüyüş, Işıklar Köyü’nde sona erecek.

“IHLAMURLAR ÖLMESİN, DOĞAMIZ TÜKENMESİN”

“Ihlamurlar Ölmesin, Doğamız Tükenmesin” sloganıyla yola çıktıklarını ifade eden Yürüyen Ayaklar Seyahat Bloğu Faaliyet Sorumlusu Uğur Şimşekkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında : “Biz doğa yürüyüşü yapan bir grubuz ve doğayla ilgili bir sıkıntı olduğunda sosyal proje kapsamında orada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Biz Işıklar ve Yenice’de yürüyüş parkurları ararken bu bölgelerde ıhlamur katliamı yapıldığını öğrendik. ‘Trakya’nın ıhlamur deposuyuz. Fakat son yıllarda bilinçsiz vatandaşlar, ağaçları keserek toplama yöntemini kullanıyorlar ve biz de bu kişileri ihbar etmemize rağmen kimse ilgilenmiyor. Bu konuda dikkat çekecek bir şey yapmalıyız’ dediler. Biz de ‘Ihlamurlar Ölmesin’ sloganıyla bir doğa yürüyüşü yapmayı planladık. Bu tek bir seferde olacak gibi değil tabi ki de. Ihlamurların toplanma vaktinde tekrar etmemiz gerekecek. Orada kalabalık olmamız lazım. Amacımız bu konuda kurumları harekete geçirerek küçük de olsa bir ses getirmek. Dağ Yenicesi’nden yürüyüşe başlayacağız. Yenice’nin sırtları da sırf ıhlamur dolu. Oradan Kartalkaya dediğimiz bölgenin en yüksek noktasına ulaşıp tekrar Işıklar’a indiğimiz bir güzergâh olacak. Bir kısmı ıhlamurlardan bir kısmı da normal araziden geçerek tamamladığımız bir parkur. 14 kilometrelik bir yürüyüş olacak. Umarım dikkat çeker” şeklinde konuştu.

Habertrak/Hülya Ural-Özel