DOLAR 32,5768 % 0.09
EURO 34,9532 % 0.31
GRAM ALTIN 2.425,34 % 0,09
ÇEYREK A. 3.965,43 % 0,09
BITCOIN 64.322,34 -3.071
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°

Karaca ve ekibi Habertrak’ta

Son Güncelleme :

12 Temmuz 2018 - 11:27

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca ve iki Yönetim Kurulu Üyesi Genel Başkan Yardımcısı Cafer Esendemir ile Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim ve Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Naci Akyazı Habertrak Gazetesi imtiyaz sahibi Cenap Kürümoğlu’nu nezaket ziyaretinde bulundular.

Gazetecilik mesleğinin ve gazete sahiplerinin sorunlarının konuşulduğu ziyarette Kürümoğlu, yerel basının önemli soruları olduğunu belirterek “En önemli sorun enflasyondur. Bu nedenle girdi fiyatlarımız sürekli olarak artmaktadır. Geçen yıl 34 TL’ye aldığımız kağıdı bu yıl 80 TL’den güçlükle buluyoruz. Kalıp ve matbaa malzemeleri de yüzde 100’ün üzerinde arttı. Ancak hükümet yerel basını gözden çıkardı. Bu nedenle ilan tarifelerinin birkaç kişinin iki dudağı arasında olmamasını istiyoruz. Bu fiyatlarda enflasyona odaklı olarak her yıl artırılmalıdır.” dedi.

“ENFLASYON TEKRAR İLAN FİYATLARINA EK ZAM YAPILMASINI DOĞURMUŞTUR”

Kürümoğlu, malzemelerin federasyon tarafından ithalatının yapılarak birinci elden satışının gerçekleşmesi dileğinde de bulunarak “En ucuz ircaa ilanları bile büyük gazetelere gidiyor. Buna mutlak suretle önlem alınmalı. Bu hem bizi hem de yüksek fiyatlarla ilan veren borçluyu mağdur ediyor. Öncelikle bunun durdurulmasını istiyoruz. Ayrıca yüksek enflasyon tekrar ilan fiyatlarına ek zam yapılmasını doğurmuştur. Hükümetin bir an önce ek zammı devreye sokmasını istiyoruz.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE GAZETELER ŞU AN ZARAR EDİYOR”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca da yaptığı açıklamada hükümetin yerel basını ve gazeteleri gözden çıkardığına vurgu yaparak “Hızla dijital medyaya doğru yönlendirilmek isteniyoruz. Yerel basına birçok müeyyide uygulanıyor. Biz dijital medyaya da en az 2 gazeteci çalıştırılması zorunluluğunun getirilmesini istedik. Onlar ayağa kalktılar. Biz ne yapalım. Her gazete en az 7 artı 1eleman çalıştırıyor. Bizi sıkıştıran hükümet onlara göz yumuyor. Önümüzdeki günlerde hükümetin temsilcilerini ziyaret ederek sorunlarımızı aktaracağız. Türkiye’nin her yerinde gazeteler şu an zarar ediyor. Sorun Türkiye genelinde. Bunu gezdiğimiz gördüğümüz yerlerden anlıyoruz. Zaten gazetelerin durumu ortada.” diye konuştu.

Habertrak/Özlem İnan