DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
GRAM ALTIN 2.438,65 % -0,91
ÇEYREK A. 3.987,20 % -0,91
BITCOIN 2.148.936 -4.588
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°

Karadeniz rüzgârı esti

Son Güncelleme :

03 Temmuz 2018 - 11:24

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Karadeniz İlleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ve bu yıl 15.’si gerçekleştirilen Geleneksel Yayla Şenlikleri’nde protokol açılışı ve plaket töreni düzenlendi.

Karadeniz Mahallesi Hayrabolu Yolu üzerindeki şenlik alanında gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlarken Tekirdağ Karadeniz İlleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Muharrem Akyüz, Karadeniz Mahallesi Muhtarı Hasan İncehasan, Trabzon Düzköy Çalköy Muhtarı İbrahim Aydoğan, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün açılış konuşması gerçekleştirdi.

EŞKİNAT: “BURADA BİZ YURDUMUZUN HER YÖRESİNDEN TÜRKİYE’Yİ YANSITMAYA ÇALIŞIYORUZ”

2 gündür alanın tıklım tıklım dolması ile sözlerine başlayan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Şu an sıcak havanın etkisi ile çok kalabalık gözükmesek de saat 9 gibi bu alan insan kalabalığı ile doluyor. İnsan kelimesini özellikle kullandım. Çünkü buradakiler gerçekten insan. Sıcaklığıyla, sevecenliğiyle, dostluğuyla sizi öyle bir bağrına basıyor ki bir daha onlardan ayrılmak da çok kolay olmuyor açıkçası. Biraz önce sevgili dernek başkanımın da söylediği gibi. Burada biz yurdumuzun her yöresinden ama horonla ama halayla ama zeybekle, ama çiftetelli ile biz Türkiye’yi yansıtmaya çalışıyoruz.” dedi.

“SÜLEYMANPAŞA’DA SADECE KARADENİZLİLER, SADECE TRAKYALILAR VE DİĞERLERİ YOK BÜTÜN TÜRKİYE VAR”

Süleymanpaşa’da yaşayan vatandaşların bir bütün olduğuna dikkat çekerek sözlerine devam eden Başkan Eşkinat; “Karadeniz kültürünü, kendi kültürünü yaşatan Süleymanpaşalılar ile gurur duyuyorum. Tıpkı başka kökenlerden gelenlerle olduğu gibi. Hepimiz farklı zamanlarda buraya gelmişiz. Kimimiz 10 yıl önce kimimiz 100 yıl önce. Burayı yurt edinmişiz. Ekmeğimizi burada kazanmışız. Doğmuşuz, doğurmuşuz ve birbirimiz ile kardeş olmuşuz, bir bütün olmuşuz. Süleymanpaşa’da sadece Karadenizliler, sadece Trakyalılar ve diğerleri yok bütün Türkiye var. Bu büyük ailenin bir unsuru olan Karadenizli hemşerilerim bir geleneği yaşatıyorlar. Kendi yayla kültürlerini yayla benzeri bir alanda her sene Trakya’ya tanıtıyorlar, anlatıyorlar.” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA BİZ YİNE SİZLERLE BERABER OLMAYA DAHA DA GÜZEL ETKİNLİKLER HAZIRLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Son olarak Yayla Şenliklerinin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür edip Süleymanpaşa Belediyesi olarak önümüzdeki yıllarda da katkı vermeye devam edileceğinin müjdesini veren Eşkinat; “Bu güzel etkinlik için Karadeniz Mahallemizin muhtarı, dernek başkanı ve emek veren bütün insanlarına teşekkür ediyorum. Ama herşeyin ötesinde Çiçek bacımın başını çektiği kadın kolları. İnanılmaz bir güç. İşte kadının bu ülkede ne kadar güçlü olduğunu onlar burada yıllardır ispat ediyorlar. Emekleriyle çalışkanlıklarıyla onlar başımızın tacı. Birbirlerine sevgileri, saygıları, gelen misafirlere konukseverlikleri, kendi derneklerine katkıları, kadının erkeğin nasıl paydaşı olduğunu göstermeleri ve Türk Kadının örneği olarak ben kendisine teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda biz yine sizlerle beraber olmaya daha da güzel etkinlikler hazırlamaya devam edeceğiz. Bizden ayrılmayın, bizle beraber kalın. Birliğinizi, bütünlüğünüzü, dirliğinizi bozmayın.” diyerek sözlerini noktaladı.

KARADENİZ LEZZETLERİ İKRAM EDİLDİ

Protokol konuşmalarının ardından 15. Yayla Şenliği’ne destek verenlere plaket verilirken tören kadın kolları tarafından hazırlanana geleneksel lezzetlerin ikramı ile sona erdi.

Habertrak/Ferhat Akgün