DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

KATLİAM YASASINA “HAYIR”

Son Güncelleme :

31 Mayıs 2024 - 17:05

KATLİAM YASASINA “HAYIR”

“ÖLDÜRMEK ÇÖZÜM DEĞİL”

 

 

 

“SESSİZLERİN SESİ OLMALIYIZ”

Tekirdağ Kent Konseyi tarafından, kamuoyunun tepkisini çeken “Sokak Hayvanları Yasa Tasarısı ile ilgili “Sessizlerin sesi olmak” adına basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çıkarılması planlanan yasa tasarının sokak hayvanlarının uyutulmasını içerdiğini ifade eden Tekirdağ Kent Konseyi Hayvan Hakları Koruma Komisyonu Başkanı Bedia İlerler; “Makul başka çözümler olduğunu biliyoruz. İçinde bir damla vicdanı olan herkes bu yasa tasarısındaki vahşeti görüyor. Öldürmek çözüm değil. Yaşam hakkı tüm canlılar için kutsaldır. 21. Yüzyılda ülkemizde çözüm diye katliam planlamak ne demek?” diyerek sokak hayvanlarının yaşam hakkını savundu.

Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Berrin Başol’un açılış konuşması ile başlayan basın açıklamasını Tekirdağ Kent Konseyi Hayvan Hakları Koruma Komisyonu Başkanı Bedia İlerler gerçekleştirdi.

“KANUN ÖLDÜR EMRİ VERİR Mİ?”

İlerler yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın iş birliğinde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na ilişkin yasa değişiklik tasarısı hazırlandığını, teklifin önümüzdeki haftalarda TBMM’ne geleceği söylentileri dolaşıyor. İktidar milletvekillerinden birkaç kişi, böyle bir yasa değişikliğinin meclis tatile girmeden yapılacağını söylüyor. Ama bizim milletvekillerimize sorduğumuzda bu konuda önlerine hiçbir şeyin gelmediğini, bir komisyon oluşturulmadığını ancak bizler kadar bilgi sahibi olduklarını dile getiriyorlar. Bu taslak hazırlanıyorsa, ortada bir gerçek var. Konu ile ilgili hiç kimseden görüş alınmamış. Biri çıkıp bitirin işlerini demiş, kapalı kapılar ardında 5199 sayılı yasada değişiklik planlıyorlar. Bu istek kanunun ruhuna ters. İsmi Hayvanları Koruma Kanunu. Peki bu kanunun neresine öldür emri yerleştireceksiniz?

“KANUNUN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEYENLERE YAPTIRIM UYGULANMAMIŞTIR”

2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre yerel yönetimler geçici bakım evi  kuracak, sahipsiz hayvanların tedavisi ve rehabilitasyonunu gerçekleştirerek, kısırlaştırıp, aşılayıp iyileştikten sonra yaşadığı bölgeye  bırakacaktı.  Yani yerel yönetimler, hayvanların hem sağlığından, hem de refahından sorumlu idi. Hayvanlar sağlıklı olursa, tüm toplum sağlıklı olacaktı. Ancak kanuna rağmen ülkemizde yerel yönetimlerin çoğu bu yükümlülüklerini ve hayvanlara, dolayısıyla insanlara karşı olan bu sorumluluklarını yerine getirmemişlerdir. Bizim kentimizde bile verilen yasal süre dolmuş olmasına rağmen, Saray ve Ergene’de Barınak henüz yapılmamıştır.

Asıl mesele de bu ya, kanun çıkarılmış, sorumluluk verilmiş ama denetim yapılmamış, bütçe ayrılmamış, kanunun gereğini yerine getirmeyenlere yaptırım uygulanmamıştır. Popülasyonun hızının önüne geçilemeyince de, tüm günahsız canların katledilmesi için yasal düzenleme yapılmaya çalışılmaktadır. Çözüm müdür? Değildir. Tüm hayvanları katletseniz bile, kısa bir süre sonra aynı manzarayla karşılaşacaksınız. Çünkü sokak hayvanı diye bir cins yoktur. Kendi eğlencesi, çocuğunun isteği, sürüsünün korunması, fabrikasının korunması vs. için büyük paralar verip, alınan köpekler, insanlar sıkılınca veya artık işlerine yaramayınca  sokağa bırakılmış ve birbirleriyle çiftleşerek çoğalmışlardır. Yani sokak hayvanı dediğiniz, bu gün öldürmeye karar verdiğiniz köpekler, bir  zamanlar sizin dileye isteye evinize aldığınız, hatta çiftleştirerek yavru sahibi olduğunuz, sonrasında sattığınız, satamadığınızı  sokağa saldığınız veya korunmak için aldığınız, elden ayaktan düşünce sokağa attığınız hayvanların soyundan gelmektedir. Ayrıca, Merdiven altı üretim durdurulmadıkça, ithalatın önüne geçilmedikçe, bu problemi yaşamaya devam edeceğiz.

“ONUN ADINA UYUTMA DEĞİL, KATLİAM DENİR”

Biz 5199 sayılı Hayvan Hakları Yasasında olduğu gibi, sokaklarda yaşayan canların yerel belediyelerde bulunan barınaklar tarafından “topla, kısırlaştır, aşıla, geri bırak” uygulamasına devam etmesini istiyoruz. Kısırlaştırmanın pahalı olduğunu söyleyip, öldürmenin yolunu arayanlar bilsin ki, katliam iğnesinin fiyatı kısırlaştırmanın çok üstünde!!!  Bu da,  ötenazi uygulamasından daha vahşi uygulamalar yapılabileceği kuşkusu uyandırmaktadır. Ötenazi, ölümle karışı karşıya kalınması halinde acının ve ağrının kalıcı olduğu veya hafifletilemediği durumlarda tıbbi gerekçelerle uygulanan bir yöntemdir. Sırf popülasyonu azaltmak için uygularsanız onun adına uyutma değil, katliam denir… Tam da burada Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Veteriner Hekim Odaları’na teşekkür ederiz. Yasa değişse bile biz uygulamayacağız dediler… Öyle ya kimse katil değil… Bizler niye buradayız, sessizlerin sesi olmak ve merhamete davet etmek için. Aslında bu konuyu o kadar hafife aldılar ki, yerel yönetimlerde Veteriner İşleri Müdürlükleri kaldırılarak, Sağlık müdürlükleri bünyesine alındı. Bunun düzeltilmesi gerekli, Büyükşehirlerde, Veteriner İşleri Daire Başkanlığı, diğer belediyelerde Veteriner İşleri Müdürlükleri derhal yeniden kurulmalıdır!!! “

 Hasan Ali Yücel Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına; Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar, Tekirdağ Baro Başkanı Av. Egemen Gürcün, CHP Tekirdağ İl Başkanı Şenol Özgür Taşmerdivenli, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin ve hayvan severler katıldı. Habertrak/Serhat Yeşilipek