DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Macar Dostluk Parkı açıldı

Son Güncelleme :

15 Haziran 2024 - 22:12

Macar Dostluk Parkı  açıldı

Kiraz Festivali Kutlamaları çerçevesinde Türk-Macar Dostluk Parkı olarak açıldı.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi 2024 Türk-Macar Kültür Yılı ilan etmişti. Süleymanpaşa ilçesi Barış Özgürlük Parkında Türk-Macar dostluğunu simgeleyen öğelerle yeniden dizayn edilerek Türk-Macar Dostluk Parkı olarak açıldı.

Program Macaristan Milli Marşı ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Deniz Doğan, park hakkında bilgiler verdi.

“Güçlü Bir Dostluğumuz Var”

Programda konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, ilk olarak Süleyanpaşa’nın coğrafi ve Kültürel yapısını tanıtarak sözlerine başladı.

Türk Macar Dostluğunun temelinin 100 yıl önce atıldığını ifade eden Başkan Yüceer, şunları kaydetti;”, “Türk-Macar dostluğunun 100’üncü yılı ve yine 2024 yılının Türk-Macar Kültür Yılı ilan edilmesi sebebiyle bugün sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Kadim tarihiyle parlayan şehrimiz, bizler için huzurdur, sevgidir, sıcaklıktır, umuttur, sıcacık bir yuvadır. İşte tıpkı Macar bağımsızlık hareketinin önderi II. Ferenc Rákóczi’nin 15 yıl boyunca bulduğu sıcak yuva gibi… Türk ve Macar halkları arasında yüz yıllara dayanan güçlü bir dostluk var. 100 yıl önce imzalanan dostluk anlaşması, 2 ülke arasındaki bağların daha da güçlenmesini sağladı. Bugün görüyoruz ki, bu dostluk bağı, her zamankinden daha güçlü, daha kuvvetli. Barış ve Özgürlük Parkı’nda, bu dostluğun simgesi olan bu parkta ben sizlerle buluştuğumuz için çok mutluyum. 2024 yılı, biraz önce de söylediğim gibi, Kültür Yılı olarak ilan edildi. Türk ve Macar halkları arasında kültürel ve sosyal bağları daha da kuvvetlendirmek, etkinlikleri çoğaltmak ve bu yıl boyunca gerçekleştireceğimiz projelerle 2 ülke arasındaki hem tarihi hem gelecekteki işbirliklerini pekiştirmeye çalışıyoruz. Bu yıl 58’incisini düzenlediğimiz Kiraz Festivalimizde İstanbul Macaristan Başkonsolosu Sayın Attila Pinter ve Csikszereda Belediye Başkanı Sayın Korodi Attila’nın da katılımıyla bu anlamlı günü kutlamak ve dostluğumuzu pekiştirmek adına bir arada durmaktan dolayı biz çok mutluyuz. Bu dostluk bağı, sadece 2 ülke arasında resmi ilişkilerle imzalanmış anlaşmayla değil, aynı zamanda Türk ve Macar halklarının sevgi ve saygısıyla oluşmuş bir bağdır”

 

 

“Türkiye Bize kucak açtı”

İstanbul Macaristan Başkonsolosu Attila Pinter ise konuşmasını Türkçe olarak yaptı. İlk olarak parkın açılmasında emeklerinden dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer’ e teşekkür eden Konsolos Pinter;” En son zamanlarımızda Türkiye bize kucak açtı.  O dönemde Türkiye’de en fazla yabancının olduğu topluluk Macar’lardı. Bizde Türkiye’nin inşasında katkı sunduk. Türkiye’ye 100 Yıllık bir dostluğumuz var. Bizlere zor zamanımızda kucak açtınız. Tekirdağ ise bizim için II. Ferenc Rákóczi’den kaynaklanan ayrı bir bağımız var. Onun anılarını yaşatmak için çaba gösteriyorsunuz.  Sizlere çok teşekkür ederim” dedi.

Konuşmanın arından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, İstanbul Macaristan Başkonsolosu Attila Pinter, Macaristan Fahri Başkonsolosu Erdoğan Erken ve Türk Macar Dostluk Derneği Başkanı Adem Dalgıç’a plaket verdi.

Plaket törenin ardından Türk ve Macar Halk Dansları Toplulukları yöresel gösterilerini sergiledi.

Programa Süleymanpaşa Belediye Başkanı Volkan Nallar, CHP Tekirdağ İl Başkanı Özgür Taşmerdivenli ve Macaristan’dan gelen konuklar katıldılar.

Habertrak/Hakan Karaca