DOLAR 32,5438 % -0.04
EURO 34,8618 % -0.11
GRAM ALTIN 2.423,31 % 0,01
ÇEYREK A. 3.962,11 % 0,01
BITCOIN 64.110,01 -3.302
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°

Marmara Denizi’nde sintine tehlikesi

Son Güncelleme :

12 Temmuz 2018 - 11:08

Hafta sonunu Tekirdağ’ın Kumbağ ve Barbaros beldelerinde geçirenler Marmara Denizi kıyılarına çıkınca şaşkınlıklarını gizleyemediler.

BARBAROS VE KUMBAĞ’DA SİNTİNE BOLLUĞU

Yaz tatilini Kumbağ ve Barbaros’da geçirenler, denize girmek için kıyılara akın ettiklerinde, büyük gemilerin bıraktıkları sintineyle karşılaştılar. Deniz kıyılarına kadar vuran sintineler, tatilcilerin moralini bozarken konuyla ilgili önlem almayan yetkililere sitem ettiler.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız tatilciler, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Süleymanpaşa Belediyesi bir çok konuda çaba harcarken devletin temsilcilerini konuya ihmalkâr bakmalarını şaşkınlıkla karşıladık. Birçok arıtma işlemi yapılıp denizin temizlenmesi için milyonlarca lira harcanırken böylesi bir manzarayla karşılaşmamız bizleri üzdü. İnşallah konuyla ilgili yetkililer bundan böyle konuya daha hassas davranıp önlem alırlar.” değerlendirmesini yaptılar.

SİNTİNE

Gemilerin, balıkçı teknelerinin; makine, mazot depoları ve kazanlarının bulunduğu kısmın galvaniz tırtıklı sac ile kaplı olan zeminin altındaki bölgede ve geminin en son kıç tarafındaki ve gemi içinden sızan sularla makine ve kazan dairelerinden akan yağ yakıtların toplandığı en alt bölmedir.
Tüm pis giderler bu Sintine dediğimiz bölgeden bir pompa yardımı ile Sintine tankına toplanırlar. Ve temizlenmeleri için limanlarda bekleyen petrol şirketlerine veya özel bu işi yapan Şileplere boşaltılır. Bu işi yapan gemilerde değişik kimyasal ve fiziksel metotlar ile tabakalara ayrılan bu sintine suları arıtılarak tekrar temiz bir şekilde denize bırakılırlar. Katı kısımlar yakılarak yok edilirler.
Tüm gemilerdeki bu sintine sularının denizlere veya akarsulara bırakılmaları kesinlikle kanunlarla yasaklanmıştır. Aksi takdirde gemi liman tarafından bağlanır. Para cezası kesilir hatta kaptan mahkemeye dahi sevk edilebilinir.

Habertrak/Ayşe Çınar