DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % 2,80
BITCOIN 66.196,00 -0.031
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Marmaraereğlisi’nde vatandaşın isyanı

Son Güncelleme :

01 Mart 2018 - 9:49

Kanserin sebebi hurda fabrikası mı?

Marmaraereğlisi kanser ölümlerinin 2017 yılında yüzde 30’a çıkması ve 2018 yılında bu sayının yüzde 40’lara ulaşacak olması vatandaşları isyan ettiriyor.  Marmaraereğlisi’nde faaliyet gösteren Kaptan Şirketler Grubu’na ait hurda fabrikası’nın bacasından çıkan küf ve pas atıklarının karayolundan geçen araçların üzerlerine yapıştığı vatandaşlar tarafından tespit edildi ve bu durum Dünya Sağlık Örgütü’nü harekete geçirdi. Konuyla ilgili araştırma başlatıldı.

İlçe halkının sağlığının her zaman koruyucusu olduklarını belirten Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, “Vatandaşlarımızın hiçbir şüphesi olmasın, 1999’dan bu yana her zaman halkımızın yanında olmaya devam ettik, çizgimizden çıkmadık, çıkmayacağız. Uzun bir süredir ilçemize yapılmak istenen, ilçemizi yok etmek amaçlı zararlı tesislerin yapılmaması için mücadele ediyoruz. Bu konuda halkımız her zaman yanımızda oldu. Kanserle mücadele hepimizin ortak görevidir. Buna sebep olanları gerekli kurum ve kuruluşlara bildirdik. Dünya Sağlık Örgütü çalışmalarına başladı. “dedi.

 “MESLEK YÜKSEK OKULUMUZU KİMLER NEDEN ŞİKÂYET EDİYOR? HALKIMIZ ÖĞRENSİN”

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, eğitime verdiği destekle halkın takdirini bir kez daha topladı. ‘Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır, ya da esaret ve sefalete terk eder.’ düşüncesiyle ilçede eğitim yatırımlarından biri olan Namık Kemal Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, ilçede filtrelerinden çıkan zehirli dumanlarla kanser riski yaratan hurda fabrikası Kaptan Demir Çelik firmasının menfaatlerine ters düştüğünden dolayı şikayet edildi.

Şikayet edenlerin belli olduğunu söyleyen Başkan Uyan; “Bakıyoruz ki Meslek Yüksek Okulumuzu şikayet edenler hurda fabrikasının çalışanları, avukatları ve bu asılsız haberleri yapan kendilerine ait  Tekirdağ Şafak Gazetesi. Belli ki eğitim bunların menfaatlerine ters düşüyor, eğitimli insanları kabul edemiyorlar. Biz 1500 öğrenci kapasiteli Meslek Yüksek Okulumuzu hayırsever vatandaşımıza ricamızla 20 dönüm arazisini üniversite yapılması şartıyla bağışlatıp, Marmaraereğlisi Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Namık Kemal Üniversitesi iş birliği ile ilçemize kazandırdık. “diye konuştu.

“KONUYU İNCELİYORUZ”

BETON SANTRALİ DE TEHLİKEDE

Konuyu incelediklerini dile getiren Başkan Uyan; “2001 yılında üniversite planları onaylanırken o dönem de tarım görüşü alınmasına ihtiyaç yoktu. Çünkü;  aynı yıllarda üniversite alanının 300 – 500 metre ilerisinde AK Parti milletvekili Metin Akgün’ün beton santrali ve üniversiteyi şikayet eden hurda fabrikası sahiplerinin de yerlerine planlar yapılmıştı. Mahkeme bunlar hakkında da inceleme başlatacak. “şeklinde konuştu.

“GAZETECİLİK ONURUNU AYAKLAR ALTINA ALIYORLAR, KINIYORUM…”

“TAKDİRİ YÜCE HALKIMIZA BIRAKIYORUM”

Tekirdağ halkının kimlerin gerçek gazeteci olduğunu bildiğini belirten Başkan Uyan; “Basın camiası beni yakından tanır. Her defasında gazeteciliğin ne kadar onurlu bir meslek olduğunu söylerim ve onlara verdiğim değeri herkes bilir. Tekirdağ halkı da kimin gerçek gazeteci olduğunu çok iyi bilir. Onurunu paraya satmış, basın camiası tarafından dışlanmış bazı kişiler son günlerde benimle ilgisi olmayan arsa ve araziler hakkında asılsız haberler yapmaktadır. Bu kişileri kınıyorum. Bu gazetelerin de kapatılması taraftarıyım. Bizim Gazete diyorlar, sen kimin gazetesisin? Halkın mı? Yoksa sermayenin mi? Sormak lazım diyorum. Siz yaptığınız yalan haberlerle halkı yanıltamazsınız. Onlar 1999’dan bu yana Başkan İbrahim Uyan ile birlikte ve birlikte olmaya devam edecek. Şunu da belirtmek istiyorum; Acaba iş adamının tarifi nedir? Halka sormak gerekir. İnsanları refaha ulaştırmak mı? Yoksa kanser etmek mi? Takdiri yüce halkımıza bırakıyorum. ”diyerek sözlerini tamamladı.

Habertrak/Hülya Ural