DOLAR 32,8345 % 1.01
EURO 35,3594 % 1.02
GRAM ALTIN 2.470,57 % 1,56
ÇEYREK A. 4.039,38 % 1,56
BITCOIN 65.949,09 1.284
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

NKÜ’ye Avrupai kütüphane

Son Güncelleme :

24 Mayıs 2024 - 13:57

NKÜ’ye Avrupai kütüphane

 

Murat Kamil Tırpancı, daha önce Namık Kemal Üniversite Genel sekteri ilen bir toplantı sırasında kalp krizi geçirip hayatın kaybetmişti.  Namık Kemal Üniversite yönetimi, onun adına bir kütüphane inşa etti.  Murat Kamil Tırpancı Kütüphanesi için açılış töreni gerçekleştirdi.

Açılış Törenine TBMM Eski Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin ve öğretim üyeleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan  TBMM Eski Meclis Başkanı Mustafa Şentop, yeni kütüphaneye görevi sırasında vefat eden Murat  Kamil Tırpancı’nın isminin verilmesinin çok anlamı olduğunu söyledi.

Kütüphanelerin, Üniversitelerinin en önemli mekanlarından birisi olduğuna da ifade eden Şentop, şunları kaydetti;” Kütüphanenin açılmasında emeği geçen Namık Kemal üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ve Üniversite yönetimine teşekkür ederim.  Murat Kamil Tırpancı, Namık Kemal Üniversitesinde uzun süre görev yaptı. Daha önce Personel Daire Başkanlığı daha sonra ise Genel sekreterlik görevlerinde bulundu.  Sadece burada görev yapmış ve vefat etmiş bir kişi olarak değil, vefatı da  Üniversitede bir toplantı sırasında kalp krizi geçirip hayatını kaybeden bir kişi. Bu yüzden kütüphanenin isminin verilmesi önemli.  Murat Kamil Tıpancı, benim kardeşim gibiydi. Görevinde her zaman çok titizdi.  Onun isminin Namık Üniversitesinde bir kütüphaneye verilmesi önemli.  Üniversitelerde kütüphaneler çok önemli. Üniversiteler öncelikle araştırma mekanları. Araştırmacıların çalışabilecekleri ve kendi çalışma alanlarıyla ilgili kaynaklara ulaşabilecekleri mekanlar, Üniversitelerin en önemli mekanlarıdır”

“Kütüphaneler hiç kapanmamalı”

Kütüphanelerin 7 gün 24 esasına göre devamlı açık kalması gerektiği de vurgu yapan Şentop;”  30 Bin’in üzerinde öğrencimiz var.  Öğrencilerimizin ders çalışabilmeleri içinde kütüphaneler çok önemli.  Bu tip mekanların 7 gün 24 saat esasına göre çalışması lazım. Kütüphanede birlikte çalışmanın ayrı bir önemi var.Murat Kamil Tıpancı kütüphanesinin, Namık Kemal Üniversitesine hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“Üniversiteler en önemli merkezlerdir”

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin ise bilgi üretiminin ve yayılmasının en önemli merkezler olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti;”  Bugün burada, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin kalbi olarak nitelendirebileceğimiz, bilgi ve irfan yuvası Murat Kâmil Tırpancı Kütüphanesi’nin açılışını yapmak için bir araya geldik. Bu anlamlı günde sizleri burada görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.Bilindiği üzere, 29 Aralık 2022 tarihinde Genel Sekreterimiz  Murat Kamil Tırpancı Bey geçirdiği kalp krizi neticesinde hayatını kaybetmiştir. Bir kez daha kendisine Allah’tan Rahmet, Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.Üniversiteler bilgi üretiminin ve yayılmasının en önemli merkezleridir. Bu bilgi üretiminde ve yayılmasında ise kütüphaneler hayati bir rol oynar. Kütüphaneler, sadece kitapların saklandığı mekanlar olmanın ötesinde, öğrenciler, akademisyenler ve tüm araştırmacılar için bilgi ve kaynak bulma, araştırma yapma ve öğrenme imkânı sunan önemli kurumlardır”

“7 Gün 24 saat hizmet verecek”

Murat Kâmil Tırpancı Kütüphanesinin 7 gün 24 saat esasına göre hizmet vereceğini de ifade eden rektör Şahin; “12.000 metrekarelik alana sahip ve bir günde 2.000 kütüphane kullanıcısına 7 gün 24 saat hizmet verebilecek kapasitede tasarlanmış ve hizmete açılmıştır.74.000’den fazla basılı kitap, 50.000’den fazla e-dergi, 4.100’den fazla tez, 11.500 açık arşiv yayını ve 650’den fazla süreli yayına ev sahipliği yapmaktadır. Modern ve işlevsel tasarımıyla, öğrencilerimize ve akademisyenlerimize en iyi çalışma ortamını sunmayı amaçlamaktadır.Bu vesileyle, Murat Kamil Tırpancı Kütüphanesi’nin yapımında emeği geçen ve katkıda bulunan herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum.Murat Kâmil Tırpancı Kütüphanesi’nin, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’ne ve tüm Tekirdağ’a hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Murat  Kamil Tırpancı Kütüphanesinin açılış kurdelasını BMM Eski Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin ve öğretim üyeleri tarafından kesildi. Habertrak/Salih Aydın