DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
GRAM ALTIN 2.438,65 % -0,91
ÇEYREK A. 3.987,20 % -0,91
BITCOIN 2.136.986 -5.698
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°

Panoromik şehir turu başladı

Son Güncelleme :

14 Temmuz 2018 - 10:36

Edirne’nin yine ilklerinden birini yaşadığını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin turizmine önemli katkı sağlaması beklenen Edirne Panoromik Şehir Tur Otobüsü’nün sefere başladığını söyledi.

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) uzun süredir gündemde olan Edirne Panoromik Şehir Tur Otobüsü seferini başlattı. İlk sefer Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da katılımıyla gerçekleşti. Eski Camii karşısında belediye dükkanlarının önünden hareket edecek olan Edirne Panoromik Şehir Tur Otobüsü her gün 4 sefer yapılacak. 9.30-12.30-15.30 ve 18.30’da hareket edecek olan Edirne Panoromik Şehir Tur Otobüsü yolcularını Edirne’nin tarihi mekanlarına yolculuk yaptıracak.

Edirne’de bugün ilklerden birinin yaşandığını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Çok uzun süredir üzerinde çalıştığımız, uzun süredir özlemini duyduğumuz bir olay bu. Hep şunu söylüyoruz. Edirne, turizm şehridir. Ama dünyada hangi turistik şehre giderseniz gidin olmazsa olmazlardan biri panoromik şehir turu yapan otobüslerdir. Bunlar da genellikle çift katlı üstü açık otobüsler olur. ETUS Başkanı Hakan Giyik’ten iki yıl önce rica etmiştim. Bizi kırmadılar, bize inandılar. Aldılar ama iki yıldır bir türlü sistemi oturtamadık” diye konuştu.

3 ay önce belediye meclisinde bir karar aldıklarını belirten Gürkan, “İşletme ihalesini yaptık. Bilet fiyatı belirlendi. Tabi bu elimde görmüş olduğunuz bilet biraz geçici. Yakın gelecekte daha düzenli daha planlı olacak bu iş. Tur güzergahı belirlendi. Mesela ben birçok yerde bu otobüsleri kullanmış birisiyim. Örneğin Barcelona’dan bir örnek veriyim size. Barcelona’da üç farklı tur var. Her biri günlük 28 Euro. İstanbul’da ne kadar bilmiyorum ama Avrupa’daki turistik şehirlerde 20 Euro ile 30 Euro arasında değişiyor. Bu biletler bir takvim günü geçerli. Yani o aldığınız gün akşama kadar sayısız kez indi-bindi yapabiliyorsunuz. Bu bilet, üzerindeki tarihi boyunca geçerli. Burada 20 TL yapıldı biletler. Bir deneme olarak başlayalım bu hafta Kırkpınar Haftası’nda. İnanıyorum ki Edirne’nin turizm hareketine ciddi bir katkı sağlayacak. Bir müddet sonra oturduktan sonra belki bir araç yetmeyecek, bir araç daha almak zorunda kalacağız. Şimdiden Edirne’mize hayırlı olsun. ETUS’a da çok teşekkür ediyorum katkıları için” dedi

Başkan Gürkan ve beraberindekiler daha sonra ilk seferi gerçekleştirdi.

Edirne Panoromik Şehir Tur Otobüsü ile yapılacak olan Edirne Turistik Şehir Turu güzergâhı ise şu şekilde; Selimiye, Eski Camii, ,II.Beyazıt Kulliyesi, Sarayiçi, Hıdır Baba Tabyaları, Darül Hadis Camii, Meriç Köprüsü, Lozan Anıtı, Büyük Sinegog, Hasan Sezai Türbesi, Şükrü Paşa Anıtı, Balkan Savaşı Müzesi.

Habertrak/Özlem İnan