DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Sarıbal; “Çiftçiyi öldürdüler, tabuta koydular”

Son Güncelleme :

13 Haziran 2024 - 12:58

Sarıbal; “Çiftçiyi öldürdüler, tabuta koydular”

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Genel Başkan Özgür Özel’in Cuma günü Hayrabolu’da yapacağı miting öncesi hazırlıklar tamamlandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, miting öncesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Adana Milletvekili Ayhan Barut ile birlikte Tekirdağ’a gelerek tüm vatandaşları buğday mitingine davet etti.

Rumeli İskelesi’nde düzenlenen basın toplantısında hükümetin çiftçiyi nasıl bitirme noktasına geldiği anlatıldı.

Çiftçinin ve üretimin önemine değinerek sözlerine başlayan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal; “Bu miting sadece çiftçilerin değil, bu ülkenin çocuklarının, bu ülkenin emekçilerinin, bütün insanlarının temel meselesidir. Trakya’dan tekrar buğday eksin diye insanımız, tekrar bu ülkenin çocukları kendi ülkesinin buğdayını  yesin diye, tekrar bu ülkenin toprakları yağmacılara, talancılara peşkeş çekilmesin diye halka, topluma, dünyaya söyleyeceğimiz sözler olacaktır.” diye konuştu.

“ÇİFTÇİNİN BORCU SÜREKLİ ARTIYOR”

İktidarın çiftçiyi öldürüp tabuta koyduğunu söyleyen Bursa Millletvekili Orhan Sarıbal; “AKP iktidarı döneminde 22 yılda 105 milyon ton buğday aldık. 29 milyar dolar ödedik. Sadece son bir buçuk yılda yaklaşık 15 milyon  ton buğday aldık ve 4 milyar dolara yakın bir para ödedik. Sadece 2023’te 3 buçuk milyar dolar buğdaya para verdik. 71 milyar TL ye karşılık gelmektedir. Peki koca devletin yönetiminde olan iktidarın, Adalet ve Kalkınma Partisi adı altında siyaset yapanların bu ülkeye tarıma verdikleri destek sadece 63 milyar. Şaka gibi değil mi? Mazot yüzde 100 artmış, biçer fiyatı yüzde 100 artmış. Bunun yanında işçiliği, tohumu, enerjisi bütünüyle baktığınızda maliyet belli Tüik’in açıkladığı yüzde 70 ne yazık ki çiftçiye, buğday üreticisine verilen geçen yıla göre sadece kilo başına 1 TL fazla ücret. Yani değerli basın emekçileri bu mesele bir iktidar meselesinin ötesinde, bir insanlık meselesine dönüşmüştür, bir ülke meselesine dönüşmüştür. Gıda güvenliği meselesine dönüşmüştür. Değerli 85 milyon insanımızın meselesidir bu artık. Covid 19 dönemini hatırlayın buğdayın tonu  450 dolar oldu ve biz o buğdayı bulup alamadık. Tahıl koridoru diye adlandırdıkları şey, aslında iktidarın günü kurtarma operasyonuydu. Ukrayna’dan  Rusya’dan buğday getirerek bu ülkenin çiftçisini öldürmek için perişan etmek için uygulanan bir yöntemdi. Evet, çiftçiyi öldürdüler, tabuta koydular. Şimdi her defasında tabuta bir fazla çivi çakarak gömme yolunun çabasını içerisindeler. Çok açık söylüyoruz. Sürekli artan maliyetler karşısında çiftçinin borcu sürekli artmaktadır. Kendi ortaya koydukları tablo açıktır. 2004 yılından bugüne kadar tarımsal destekler 22 kat artmıştır. Çiftçinin borcu 670 milyar yani 270 kat artmıştır.” İfadelerini kullandı.

“KEPEK BUĞDAYDAN PAHALI”

Kepek fiyatının buğday fiyatını geçtiğine dikkat çeken milletvekili Sarıbal;” Çiftçiler sürekli tarımdan uzaklaşmaktadır. Peki insanımız son 30 yılda yüzde 50 nüfusumuz arttı. Biz hala 20 milyon ton civarında buğday üretmekteyiz. Kepek fiyatının buğday fiyatından pahalı olduğu bir ülke olur mu arkadaş? Bundan 10 yıl önce. Kepek fiyatları, buğday fiyatlarının yüzde ellisi, yarısıydı. Kepek fiyatı şu anda buğday fiyatından pahalı gerçek budur. Peki iktidar bunu bilmeden mi yapmaktadır? Becerememek de midir? İktidar, AKP tercih yapmaktadır. Saray tercih yapmaktadır. Kur korumalı mevduata para vardır. Faiz lobilerine para vardır. Saraya saltanata şatafata para vardır. 85 milyon insanı vergiler altında ezip, adeta sömürü düzeni oluşturup, modern köleliğe tabi ettiği bu toplumdan milyarlarca lira toplamaktadır. Ama bunu verdiği yerler bellidir. Çifti tercih etmemektedir. Bile bile isteye isteye bunu yapmaktadır. O yüzden bu miting sadece çiftçilerin değil, bu ülkenin çocuklarının, bu ülkenin emekçilerinin,  bütün insanlarının temel meselesidir. Trakya’dan tekrar buğday eksin diye insanımız, tekrar bu ülkenin çocukları kendi ülkesinin buğdayını yesin diye, tekrar bu ülkenin toprakları yağmacılara, talancılara peşkeş çekilmesin diye halka, topluma, dünyaya söyleyeceğimiz sözler olacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı. Habertrak/Serhat Yeşilipek